Zanimljivosti
Za njih vam ne treba zemlja: KAKO UZGAJATI BILJKE SAMO U VODI?
Poznato je da nijedna biljka ne može da preživi bez vode i svjetlosti, ali ne znaju svi da postoje biljke koje mogu da žive bez zemlje i kojima je za uzgoj potrebna samo vodu.
Riječ je o takozvanim hidroponskim biljkama koje se uzgajaju hidroponikom; metodom koja u odnosu na obrađivanje zemlje ima brojne prednosti i za koju je potrebno savladati samo nekoliko jednostavnih pravila, , piše Real Simple.
.
Mnoge biljke koje se uzgajaju ne treba ni pokušati da se stavljaju u zemlju jer u njoj neće rasti, pa se preporučuje staviti ih u mali, može i improvizovani, terarijum, s pijeskom ili kamenjem. Osim držanja u terarijumu, možete ih i zakačiti ili položiti na neki dio namještaja.
Takve biljke uglavnom nije potrebno ni zalivati, već samo poprskati vodom, a one će vam same pokazati koliko često. Naime, kada im nedostaje vlage, vrhovi listova počnu da im se uvijaju i poprime smeđkastu boju. Zato ih je u prostorijama sa suhim zrakom uglavnom dovoljno prskati jednom u pet dana; dok ih u jako vlažnim prostorijama treba prskati jednom u desetak dana.
Šta je potrebno za uzgoj biljaka u vodi?
Svjetlost
Svjetlost je neophodna za fotosintezu i biljka ne može preživjeti bez prave količine svjetla, a biljke koje rastu u vodi, baš kao i one iz zemlje, zahtijevaju različite količine svjetla, pa je za svaku vrstu koju uzgajate najbolje provjeriti šta joj tačno odgovara.
Izbor prave posude
Svaka vodonepropusna posuda će poslužiti, a većina se ljudi zbog vidljivog korijenja odluči za staklene. Ipak, ako vas brine pojava algi zbog izlaganja svjetlu i stajaćoj vodi, upotrijebite neprozirnu (plastičnu, staklenu ili keramičku) teglu. Kako biste spriječili rast algi možete u teglu dodati i prstohvat uglja u prahu ili nekoliko komadića drvenog uglja, a izbjegavajte i metalne posude koje zbog vode korodiraju.
Đubrivo
Iako će se ove biljke ukorijeniti u običnoj vodi, s vremenom će im biti potrebna hrana, ali glavnom zahtijevaju ‘lakše’ đubrivo od biljki koje rastu u zemlji, pa ga razredite; koliko tačno zavisi od biljke i vrste đubriva koju koristite.
Voda za hidroponske sobne biljke
Najbolja je nehlorisana voda, a možete koristiti vodu iz slavine koja je preko noći stajala na sobnoj temperaturi. Većini biljaka je potrebno samo jednom mjesečno promijeniti vodu, ali to opet zavisi od posude u kojoj je držite, biljci i količini sunčeve svjetlosti koju dobija. S vremenom će voda ispariti iz posude, pa je jednom nedjeljno nadoknadite i potpuno promijenite kad počne da se muti.
Evo 5 najpoznatijih vodenih biljaka
1. Dječije suze ili Kućna sreća (Baby tears)
Dječije suze (Soleirolia soleirolii) je tropska trajnica koja stvara bezbroj sitnih listova koji je čine posebnom jer stvaraju gustu ‘prostirku’ Ova biljka dobar je izbor za sve početnike, ali iako uspijeva pri slabom osvjetljenju, zahtijeva redovnu pažnju. Posebno je popularna kao sobna biljka u terarijumu.
Sretni bambus (Lucky bamboo)
Ovo je jedna od najjednostavnijih biljaka za kućno održavanje, potrebno joj je malo brige i jako malo vode i malo sunca, a ona će vam, prema Feng šuiju, donijeti sreću, posebno ako se dobije kao poklon. Naime, prema Feng šuiju, Sretni bambus dovodi prirodne elemente; vodu, zemlju, vatru i drvo; u ravnotežu, a vjeruje se i da je idealan primjer biljke iz vode. Čak i ako se loše brinete o svom sretnom bambusu, on će vjerovatno dugo živjeti.
Zlatni puzavac
Ova penjačica nije pretjerano otporna na hladnoću, a najbolje je držati na svjetlom mjestu, ali ne na direktnom suncu. Što je više svjetla, listovi će joj biti svjetlije boje.
Filodendron
Porijeklom iz tropskog dijela Amerike, filodendron je uz fikus kod nas jedna od najpopularnijih sobnih biljaka.. Može rasti u zemlji i u vodi, a u svom prirodnom staništu raste uz drveće. Penje se pomoću debelog vazdušnog korijenja koje ne samo da pomaže biljci da raste uz stablo, već joj služi i za snabdijevanje vodom i hranjivim materijama.
Coleus ili ukrasna kopriva
Prilično izdržljiva biljka jednostavna za uzgoj koja podnosi sve tipove osvjetljenja, pa jednako dobro uspijeva posađena u dubokoj sjenci i na jako osvijetljenom mjestu, ali valja uzeti u obzir da je boja lišća izraženija ako se uzgaja na sjenovitom mjestu. Iako se smatra da joj je životni vijek dugačak godinu dana, uklanjanjem cvijetnih mladica ga možete produžiti na nekoliko sezona (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON