Razglednice
Najveće vodeno selo na svijetu: KUĆE, ŠKOLE, BOLNICA I DŽAMIJA STOJE NA ŠTULAMA
Nazvan “Venecija istoka”, smješten duž obala rijeke Brunej, Kampong Ajer je najveće vodeno selo na svijetu i dom za preko 10.000 stanovnika.
Osnovano prije više od milenijuma, skoro u potpunosti je izgrađeno na štulama. Čitavo naselje, uključujući kuće, škole, restorane, bolnicu, policijsku stanicu, muzej i džamiju ovdje su u vodi.Profimedia
Za posjetioce, najbolji način da dožive svakodnevni život lokalnih seljana je krstarenje rijekom! Bilo da se radi o šarenim drvenim kućama iznad rijeke, ljubaznim seljanima ili prekrasnim pejzažima, posjeta Brunejskom Kampong Ajeru definitivno ostavlja nezaboravan utisak.
Ako poželite da odete na kafu u komšiluk ili u drugi dio grada, koristićete tradicionalne drvene brodiće. Mnogi od njih su danas motorizovani pa čak i ovo naizgled mirno selo živi brzo, ako je to potrebno. Takođe, svi imaju pristup vodi, struji i internetu.
Neki stanovnici većinu svog života provode iznad kopna, dok drugi putuju čamcem na posao u centar grada.
“Sve je jednostavno u vodenom selu, složni su mještani. Ne žurite nigdje i sve podnosite smireno i lako. Na kopnu vječito jurimo, i žurimo za slijedećom stvari, ali ovdje se živi opušteno.
Ljudi su na ovom mjestu živjeli vijekovima, čemu svjedoče istorijski zapisi o starim vodenim naseljima, koji između ostalog opisuju kuće sagrađene od tako lakog drveta da se mogu premjestiti u slučaju oluje ili neke druge nepogode.
I poslije svega što je proživjelo, maleno selo koga su kroz istoriju čak “zakačile” i japanske bombe u Drugom svjetskom ratu, suočava se sa odlivom ljudi, koji trbuhom za kruhom, jure u velike gradove. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON