Pratite nas

Razglednice

Sarajevske legende: PRIČA O MINARETU KOJI JE BJEŽAO OD SVOJE DŽAMIJE NA PIRINOM BRIJEGU

Published

on

Sve sarajevske mahale su građene pažljivo i gotovo svaka se obavezno sastojala iz manjeg trga oko kojeg su se prostirali sokaci, lokalne džamije i groblje za mještane tog naselja.

Neke mahale imaju izuzetno izražene i bitne historijske priče, a neke su zagonetne i iz njih potječu najzanimljivije legende grada.

Jedna takva mahala je bila i mahala Kadi Bali-efendije na prostoru današnjeg Pirinog brijega. U njoj je bila smještena i džamija kadije Bali efendije, prvog bosanskog mule, izgrađena još prije 1582. godine. Džamija je bila specifična po tome što je bila potpuno odvojena od minareta i smještena desetak metara dalje, a minaret je stajao zasebno na uzvisini kako bi se mujezinov glas bolje čuo širom mahale.

Narodno predanje ovu udaljenost objašnjava time što je minaret pribjegao od džamije, pa joj dadoše ime “Pribjegija“. Legenda kaže da su u više navrata pokušavali minaret vratiti uz džamiju, ali bi on preko noći pobjegao.

To se dešavalo nekoliko puta, a predanja iz tih davnih vremena pominju da se godinama na tom mjestu obnoć pojavijivala neobična prikaza, “koja nikoga nije napadala, već je tiho izgovarala neke molitve!“

Međutim, historijske činjenice poznaju lokaciju na kojoj se nalazila džamija sa odmaknutim minaretom od sebe. Alija Bejtić je u svojoj knjizi “Ulice i trgovi Sarajeva“ zapisao da je kameni minaret izgrađen 1968. godine uz Hadži-Idrizovu džamiju i mekteb u Novom Sarajevu, na samoj obali Miljacke, izgrađeni upravo od gotovih klesanaca ranije oborene džamije Pribjegije.

Na Pirinom brijegu, u Sarajevu, sve do 1933. godine postojala je Pribjegnuta džamija ili Pribjegija (na slici). I danas, sa početka Pirinog brijega, može se naći skriveno, manje groblje između kuća, nedaleko od spajanja ulica Pirin brijeg, Hamida Svrze i Sagrdžije. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending