Pratite nas

Razglednice

Milion nijansi zelene: SLIKOVITU ŠUMU KRASI HODNIK MAHOVINE, A PREKRIVENA JE “BANANA PUŽEVIMA”

Published

on

Što dublje ulazite u šumu, prizori postaju nevjerovatniji – možda ćete čak i kod kuće prijateljima i rodbini morati objašnjavati da niste te fotografije ukrali negdje s interneta i uljepšali… Da je svaki nacionalni park lijep, to znamo već po laskavoj tituli koju nosi baš zbog svojih ljepota i prirodnih posebnosti.

Stoga nema potrebe za posebnim uvodom u američki Nacionalni park Olympic, ali rado ćemo svratiti u jedan doista poseban, bratski dio zvan Nacionalna šuma Olympic. Smješten na samom sjeverozapadnom uglu SAD-a, uz granicu s Kanadom, ovo mjesto je sve: nacionalni park i zaštićena divljina, rajska plaža i netaknut poluotok, surova planina sa snježnim vrhovima, te kišna šuma koja stvara dojam egzotičnih tropa…

A upravo je to ono što posebno oduševljava. Štaviše, kada se govori o kišnim šumama, često je baš ova šuma navedena kao gust, bogat, nevjerovatno raznolik i predivan primjerak, prenosi punkufer.hr. Ovdje raste drveće koje spada u najšire i najveće u ovoj regiji.

Najpopularniji dio parka je tzv. Hoh kišna šuma u kojoj od jeseni do proljeća padavine gotovo ne prestaju. To uzrokuje milion nijansi zelene boje, među kojima se ističe staza zvana Hodnik mahovine. Što dublje ulazite u šumu, prizori postaju nevjerovatniji – možda ćete čak i kod kuće prijateljima i rodbini morati objašnjavati da niste te fotografije ukrali negdje s interneta i uljepšali. A oni koji su bili, podsjećaju:

„A zamislite kako je tek uživo kad fotografija ne može dočarati tu ljepotu…“

Na svom putu pazite gdje hodate da se ne okliznete o „banana puževe“. Mali golaći ovaj naziv su dobili jer podsjećaju na kore banane, a vrlo su važan dio ekositema parka. Inače, ime Hoh dobila je po nazivu koji su joj dali starosjedioci, a koje znači „voda koja se brzo kreće“, a osim ludog zelenila, isprepletenog drveća, korijenja koje morate preskakati, lijana koje podsjećaju na crtiće o Mowgliju, pronaći ćete i rijeke i potoke te mostove i malo uređenije staze kojima se možete bezbrižno kretati.

Romantičari i ljubitelji noćnog neba uživat će za vedrih noći – svjetlosno zagađenje je ovdje minimalno, a zvijezda na nebu kao u pustinji. Na raspolaganju su vam i predviđena mjesta za kampovanje ili obližnji gradić Forks ako želite povratak u civilizaciju. Naravno – ne ostavljajući za sobom tragove. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending