Pratite nas

Razglednice

Milion nijansi zelene: SLIKOVITU ŠUMU KRASI HODNIK MAHOVINE, A PREKRIVENA JE “BANANA PUŽEVIMA”

Published

on

Što dublje ulazite u šumu, prizori postaju nevjerovatniji – možda ćete čak i kod kuće prijateljima i rodbini morati objašnjavati da niste te fotografije ukrali negdje s interneta i uljepšali… Da je svaki nacionalni park lijep, to znamo već po laskavoj tituli koju nosi baš zbog svojih ljepota i prirodnih posebnosti.

Stoga nema potrebe za posebnim uvodom u američki Nacionalni park Olympic, ali rado ćemo svratiti u jedan doista poseban, bratski dio zvan Nacionalna šuma Olympic. Smješten na samom sjeverozapadnom uglu SAD-a, uz granicu s Kanadom, ovo mjesto je sve: nacionalni park i zaštićena divljina, rajska plaža i netaknut poluotok, surova planina sa snježnim vrhovima, te kišna šuma koja stvara dojam egzotičnih tropa…

A upravo je to ono što posebno oduševljava. Štaviše, kada se govori o kišnim šumama, često je baš ova šuma navedena kao gust, bogat, nevjerovatno raznolik i predivan primjerak, prenosi punkufer.hr. Ovdje raste drveće koje spada u najšire i najveće u ovoj regiji.

Najpopularniji dio parka je tzv. Hoh kišna šuma u kojoj od jeseni do proljeća padavine gotovo ne prestaju. To uzrokuje milion nijansi zelene boje, među kojima se ističe staza zvana Hodnik mahovine. Što dublje ulazite u šumu, prizori postaju nevjerovatniji – možda ćete čak i kod kuće prijateljima i rodbini morati objašnjavati da niste te fotografije ukrali negdje s interneta i uljepšali. A oni koji su bili, podsjećaju:

„A zamislite kako je tek uživo kad fotografija ne može dočarati tu ljepotu…“

Na svom putu pazite gdje hodate da se ne okliznete o „banana puževe“. Mali golaći ovaj naziv su dobili jer podsjećaju na kore banane, a vrlo su važan dio ekositema parka. Inače, ime Hoh dobila je po nazivu koji su joj dali starosjedioci, a koje znači „voda koja se brzo kreće“, a osim ludog zelenila, isprepletenog drveća, korijenja koje morate preskakati, lijana koje podsjećaju na crtiće o Mowgliju, pronaći ćete i rijeke i potoke te mostove i malo uređenije staze kojima se možete bezbrižno kretati.

Romantičari i ljubitelji noćnog neba uživat će za vedrih noći – svjetlosno zagađenje je ovdje minimalno, a zvijezda na nebu kao u pustinji. Na raspolaganju su vam i predviđena mjesta za kampovanje ili obližnji gradić Forks ako želite povratak u civilizaciju. Naravno – ne ostavljajući za sobom tragove. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending