Zanimljivosti
Tri važna pravila: KADA I KAKO ZAŠTITITI RUŽE OD MRAZA?
Zimska zaštita ruža treba da ih zaštiti od previše sunčeve svjetlosti, visoke vlažnosti i jakih naleta vjetra. Da biste svoje ruže pripremili za zimu, treba ih pravilno zbrinuti tokom cijele sezone – biljke će biti zdrave, neoštećene štetočinama i bolestima. Pročitajte kako zaštititi ruže za zimu.
Pravilo 1: Njega biljaka u jesen
Prije nego što nastupi prvi jesenji mraz, važno je izvršiti važne korake na njezi koji će pomoći ružama da bezbjedno prezime. Grmovi, koji su u opasnosti od oštećenja od mraza, uključuju ruže čiji izdanci nisu imali vremena da ojačaju. Najčešće je uzrokovana greškama u njezi, između ostalog, sadnjom cvijeća na zasjenčenim mjestima, presuhim i pretjeranim đubrenjem biljaka, preranom kopanjem zemlje i rezanjem dugostabnih ruža u septembru i oktobru, što će podstaći njihov rast i odložiti odrvenjevanje izdanaka.
Oktobar je dobro vrijeme za sadnju ruža. Grmlje se sadi dovoljno duboko da pokrije vrat korijena slojem zemlje od 2-3 cm. Obilno zalivanje grmlja ruža će omogućiti da zemlja popuni slobodan prostor između korijena. Završite sadnju tako što ćete napraviti humku od zemlje, visine najmanje 25 cm – ostavljamo za zimu da zaštitimo ruže od mraza.
U novembru kopamo zemlju malo prije nego što počnemo da pokrivamo ruže. Pre pomjeranja tla, obilno ga zalijte. Tretman će poboljšati strukturu zemljišta, a inverzija brazde pogoduje eliminisanju štetočina koje zimuju tu. Otpušteno zemljište će zadržati snijeg, što će ružama omogućiti pristup vodi u proljeće. Tokom tople jeseni zalivamo ih nekoliko puta.
Pravilo 2: Pravilna zaštita ruža
Baštenske ruže – krupnocvjetne ruže penjačice su biljke osjetljive na mraz i moraju se pripremiti za zimu. Kada i kako zaštititi ruže za zimu? Ne zaboravite da grmlje ne pokrivate prerano u toplom vremenu, što će negativno uticati na stanje ruža. Biljke treba zagrevati po sunčanom i suvom vremenu, kada temperatura padne na minus 5-10 stepeni Celzijusa, ili tokom dugotrajnijih mrazeva tada ih pokrivamo.
Pravilo 3: Uklanjanje proljetnog pokrivača
U aprilu možete početi da otkrivate grmlje ruža. To radimo po oblačnom danu, popodne, kada prođe opasnost od proljetnih mrazeva. Ako zaštita ruža od mraza zahtijeva upotrebu dodatnih pokrivača pored nasipa zemlje, prvo treba ukloniti izolaciju. Poslije nekoliko dana raširite humku da biste zaštitili korijenje.
Ako su ruže oštećene niskim temperaturama, imaće manje listove i polako će se razvijati. Ako je jedan izdanak ili samo dio grma zamrznut, oštećene dijelove biljaka treba isjeći. Mladi izdanci se mogu sačuvati ako noćna temperatura ne padne ispod minus 5 stepeni Celzijusa.
Nakon što otkrijete ruže, odrežite glavne izdanke. Zatim možete započeti prvo hranjenje mineralnim đubrivima. Važne informacije za uzgajivače: nakon što je nadzemni dio ruža potpuno oštećen mrazom, u proljeće će se pojaviti mladi izdanci, koji izlaze iz korijena. Početkom aprila otkrivamo ruže u velikim saksijama. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON