Sudbine
Bili najbolji drugovi: KAKO JE VEJSIL ZADIZAO SUKNJE ZENIČANKAMA I SARAJKAMA, A JASKO NASTRADAO?
Pročitajte prelijepu priču Selvedina Avdića koji nas vraća u neka druga zenička vremena. Junaci su Jasko i njegov ljubimac – majmun Vejsil.
Nakon rata Jasko se vratio iz Holandije i u Zenici otvorio prodavnicu kućnih ljubimaca. Bio je to neuobičajen poslovni potez, u to vrijeme životinje su služile samo za jelo i borbu.
Dobri Jasko je svoju prodavnicu kućnih ljubimaca otvorio u prizemlju kuće u centru grada i nazvao je “ZOO Magazin”. Prodavao je papagaje, kanarince, hrčke, kornjače, ali najveća zvijezda bio je majmun koji se zvao Vejsil.
Oko njegovog velikog kaveza, smještenog u centru prodavnice, okupljala su se djeca. Majmun se ponašao kao da ne primjećuje posmatrače, sve dok se ne bi pojavila neka žena u suknji. Tada je skakao, kao po komandi, provlačio ruke kroz rešetke i podizao suknju. Dok bi nesretna žena vrištala, Vejsil se kotrljao po podu kaveza i tapšao po stomaku, kao da se smije. Ili je tako glumio, ne znam.
Volio je pivo. Jasko je to slučajno otkrio, kada je nakon radnog vremena poželio da se malo opusti. Na zvuk šištanja čepa, do tada mirna životinja počela je da vrišti i drma rešetke kaveza. Kada je Jasko prišao da ga smiri, majmun mu je kroz rešetke oteo flašu. Ispio ju je nadušak, podrignuo, srušio se na pod kaveza i glasno zahrkao.
Vejsil je u ZOO magazin stigao sa ovim, već stečenim, talentima. Jasko je sumnjao da ih je naučio u nekom cirkusu. Na istom mjestu gdje je kupio majmuna, svog kupca čekalo je šest pudlica. Na pljesak ruku prodavača postrojavale su se u pravilan red i podizale na zadnje noge. U to vrijeme propadali su veliki ruski cirkusi i prodavali svoje menažerije, objasnio mi je.
“Za male pare mogle su se kupiti čudesne životinje. Ja sam kupio njega”.
Vejsil nije bio na prodaju jer, kako je svima ponavljao Jasko, drugovi se ne prodaju. Ipak, majmun je najveći dio dana provodio u kavezu. Moralo je tako, samo je čekao da neko otvori vrata prodavnice da bi pobjegao u grad. Jasko ga je satima tražio sa otvorenom flašom piva u ruci. Kad mu dosadi skrivanje, Vejsil je iskakao odnekle i otimao pivo iz ruke. Trebalo je sačekati da iskapi flašu i zaspi. Jasko ga je kući nosio u naručju, kao bebu.
Jedan Vejsilov bijeg bio je koban za obojicu. Šta se dešavalo ispričao mi je Rade, Jaskov drug.
Tog dana Jasko je uzalud dozivao Vejsila i mahao flašom po zraku. Majmun se sunčao na haubi parkiranog automobila i drijemao. Prolazio je jedan od lokalnih policijskih šefova i pokušao ga uhvatiti, ali životinja se podigla na noge, ogrebala ga po nosu i zbrisala. Poslije ga je Jasko namamio pivom, ali šteta je već učinjena.
Da bi ismijao šefa, neki policajac je anonimno javio medijima da nisu samo ukrajinske prostitutke zaražene sidom, nego i majmun porijeklom iz Rusije koji živi u centru Zenice, pa su u opasnosti svi koji su bili s njim u kontaktu. Grad se smijao, a uvrijeđeni šef je naredio Jasku da zatvori prodavnicu dok se slučaj temeljito ne ispita.
Prolazili su dani, sedmice, mjeseci, uzalud je čekao dozvolu za otvaranje radnje. Nije znao ni ko treba da mu je da – policija, sanitarna inspekcija, veterinari? Za to vrijeme, dugovi su se gomilali… Morao je zatvoriti ZOO magazin i rasprodati životinje. Da bi preživio, zajedno sa Radetom napravio je ulični štand koji su postavili ispred zakatančenih vrata bivše prodavnice.
Često sam navraćao kod njih. Prodavali su polovne knjige, častili me drugarskim cijenama i razgovorima. Slikovnice koje su pronalazili ostavljali su ispod pulta. Čekali su da naiđem sa sinom da bi mu ih poklonili.
Jasko nije volio pričati šta se desilo sa Vejsilom nakon zatvaranja prodavnice. Odmahivao je rukom. Bio je vedar čovjek, nije volio tužne priče. Ponovo mi je Rade ispričao. Jasko je, ne bi li prodao životinje, otišao u Sarajevo na neki sajam i sa sobom poveo majmuna.
Pored štanda je prošao lokalni kriminalni šef sa djevojkom i mišićavom pratnjom. Vejsil je, po svojoj navici, odmah nasrnuo na ženu i podigao joj suknju. Dok je ona uplašeno vrištala, bandit se smijao zajedno s majmunom (ili su samo glumili smijeh), a onda prijeteći zatražio od Jaska da mu proda životinju ili će ih obojicu kazniti zato što su mu obeščastili buduću suprugu…
Desetak dana poslije Jasko je slučajno vidio Vejsila kako izlazi iz automobila. Bio je opasan u kožno remenje s nitnama. Šef ga je vodio na povocu. Od tada, više nikada nije vidio svog druga, niti čuo za njega.
Jako je preminuo. Na smrtovnici je pisalo da je proživio 68 godina. Izgledao je mnogo mlađe, starost je blaga prema nasmijanim ljudima. Nema više ni Radeta. U Zenici, na mjestu gdje su bili ZOO magazin i štand s knjigama podignuta je poslovna zgrada. Viša je od ostalih, kao da nadgleda kvart, ima velike zatamnjene prozore pa svjetla moraju gorjeti i danju i noću. Izgleda da niko dobar iz ove priče više nije s nama. Ostao je cirkus koji se raspada. (Naj portal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON