Razglednice
Fenomen u Bugojnu: BANJANJE U “VRUĆOJ VODI”
Fridrih Katzer u svom monumentalnom djelu: “Geologija Bosne i Hercegovine”,I sveska,na strani 287/8 -izdanje Direkcija rudarskih preduzeća Sarajevo 1926.godine,kaže:
Terma u Vitinskom potoku,sjeveroistočno od Bugojna izbija iz krečnjaka na mjestu gdje neposredno pored nje izbija jedan hladan izvor.Nekad je na izvjesnom odstojanju niz dolinu,u pećini “Zlatarica” izlazila na površinu terma, čije je mjesto izviranja prepriječeno aroganitskom sedrom.
Vjerovatno je da je terma bila potisnuta na istok ka svom današnjem isticanju.Ova terma je pripadala jugozapadnom dijelu i u vezi je sa intruzijama masiva Bijela Gromila-Kopila.To je akroterma sa temparaturom od 29,8 C,i sa 0,5078 grama rastvorenih hidrokarbonata kreča,magnezija i 0,0323 grama slobodne ugljične kiseline u jednom kilogramu vode.
Vruća voda teče kroz velike eratičke blokove i zbog toga se,kako u unutrašnjosti,tako i na površini mješa sa hladnom vodom,tako da izlazi na površinu sa pomenutom temparaturom.
Stanovništvo tog kraja je često zimi grijalo ruke u vrijeme sječe drva u tim šumskim revirima.
Vidjelo se da to grijanje otklanja reumatizam,tako da se više upotrebljavalo za lječenje kostobolje,a i bolesti kože.Naknadnim ispitivanjem ,a ona su vršena odmah poslje Drugog svjetskog rata za potrebe Sindikata,konstatirano je,pored nalaza F.Katzera,da se u vodi nalazi i nekoliko Mahovih jedinica radioaktiviteta,što upravo pospješuje zarastanje rana.
Vruća voda je odavno korišćena .Zna se sigurno da su je obilno koristili u turskom periodu,jer i danas,u toku ljetnog perioda ,između okopavanja kukuruza i kosidbe,dolazi zaprežnim kolima, a u najnovije doba u automobilima,posebno poslije izgrađivanja puta za eksplotiranje drveta iz tih revira,muslimansko stanovništvo iz okoline Travnika,Karaule i Turbeta .To nam govori da je takvo korišćenje postajalo i u turskom periodu,jer dolazi pretežno stanovništvo bošnjaćke nacionalnosti.
Do Drugog svjetskog rata postajala je u stijeni izdubljena veća kada za banjanje,a ona je bila prekrivena drvenim krovom od šindre.
Vlasnik je bio Đopa Idriz iz Mliva,on je naplaćivao ”banjanje”,a u blizini je bila koliba izrađena od šiblja i omalterisana,u kojoj je Idriz služio kafu,čaj i sl.Banjanje u jednoj kupki trajalo je oko 30 minuta,nakon čega su dolazili novi kupači.Kupalo se otprilike četiri do pet puta dnevno.I danas je zadržana tradicija dolaska na Vruću vodu.
Banjari su od grana pravili sjenke koji su ih štitili od planinskog sunca,a danas su česti šatori ili pak”spavaonice”od sijena na kolima,i to pretežno na livadama u “Bilom potoku”Poslije banjanja uz vatru koja je paljena pred svakim konačištem služena je večera,a zatim uz veselje koje je trajalo do kasno u noć čula se pjesma”banjara”
Preduzeće “Šipad”,OOUR Koprivnica “Bugojno,gradila je 1963.godine put u pravcu Rostova i Jagodića,tako da je razrušilo stari bazen,
Na dubini dvadeset i tri metra spuštena je željezna cijev i voda dislocirana bliže potoku Vitine za oko tri do četiri metra.Pomenuto preduzeće veoma je loše gradilo novi bazen od grubog betona,ali je ponovo omogućeno “banjanje”
U toku zime “Vruća voda “zbog visoke temparature obrasta zelenim algama,a u njoj se produžava život vodozemaca,tako da nekoliko nedjelja kasnije padaju u zimski san ,a također nekoliko nedjelja prije ga završavaju.Ovaj fenomen niko još nije naučno obradio.
Kakva će biti sudbina ove naše prirodne terme zna se,pogotovo kad se uradio asfaltni put u pravcu Rostova,Izvođači radova nisu sačuvali i još više su uništili ovu banju,koja je prirodni fenomen. (Naj portal/Mr.Drago Miličević/infobugojno)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON