Pratite nas

Zanimljivosti

Neobične presude u Hrvatskoj: U “ĆORKU” ZBOG “CRKNI LUĐAKINJO” ILI AKO JOJ KAŽEŠ PONAŠKI DA JE “P-DAVALICA”

Published

on

Na portalu sudske prakse, među presudama Visokog prekršajnog suda Hrvatske, mogu se vidjeti brojne presude koje su donesene tokom minulih godina, a odnose se na porodične i bračne razmirice.

U većini slučajeva akterima su izricane novčane kazne i to zbog povlačenja, držanja za ruku, sprječavanja prolaska na vrata ili kroz dvorište. Evo nekih najzanimljivijih:

U Virovitici je D.I. dobio 20 dana zatvora uslovno na šest mjeseci i zabranu približavanja supruzi. On je tokom svađe vikao na suprugu, te joj uputio niz pogrdnih riječi i psovki.

M.D. je u Karlovcu 2019. godine “zaradio” 30 dana zatvora jer je došavši u stan pod uticajem alkohola sinu jekao da mu “pr*i mater… “ Pri tom je supruzi, koja je pokušala da smiri situaciju rekao „Glupačo jedna”, te je poslao “u materinu”. Supruga ga prijavila, ali se predomislila kada je vidjela da će ostati bez muža mjesec dana.

U decembru 2019. Godine D. M. iz Zagreba je proglašen krivim jer je nevjenčanoj supruzi rekao nekoliko “sočnih riječi”. Ujesto animir damom, nazvao je “ponaški” adekvatnim izrezom, te joj još dodao “crkni, luđakinjo”. Uz sve to, stao joj ne na put prema izlazu iz stana, nije želio da ga napusti.

Iako je D.M, tvrdio da joj je rekao “Idi da se liječiš, ne zaslužuješ da se s tobom lijepo razgovara”, te da je tom prilikom stao na ulazna vrata stana kako bi pokušao da spriječi da vodi njihovo zajedničko dijete, sudija mu je izrekao novčanu kaznu u iznosu od 2.4000 kuna, koja je umanjena za 300 kuna zbog vremena provedenog na zadržavanju u policiji.

Ima i slučajeva kada u sudnici završe snaha i svekar, snaha i djever ili dvije jetrve.

Svekar je bio ljubitelj čašice, snaha mu je prigovorila da “opet pije”, a on je pošalje u “materinu” i još doda kako se ona “taslači preko mobilnog”.
Snaja mu je uzvratila riječima”Marš van iz kuće, kupi stvari i gubi se van”. Oboje su završili kod sudije, ali je palo pomirenje.

U Slavoniji su se preporekle jetrve. Naime K.F. je tokom svađe jetrvi rekla da se taslači za deset eura, a onda joj pokazala srednji prst. Dobila je “čestitku” u iznosu od 1.000 kuna!

Jedna Korčulanka “zaradila” je novčanu kaznu 1.000 kuna jer je vrijeđala brata svoga pokojnog supruga. On je prolazio putem pored njene kuće, a ona mu s prozora opsovala majku, nazvala ga majmunom, te mu uputila još nekoliko “sočnih” riječi. Djever je tužio, njoj stigla čestitka!

Čini se da je najteže prošla jedna 50-godišnja Zagrepčanka. Ona je “zaradila” 45 dana “iza rešetaka”, preinačenih na uslov od dvije godine, jer je u svađi, svome mužu rekla da “puši onu stvar”. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending