Pratite nas

Razglednice

Tragom legende o „Pisanoj stijeni“ u selu Žlijeb kod Višegrada: KO PROČITA PISMO, ILI VODA SPERE ZAPISANO ILI PONOVO STIŽE POTOP!

Published

on

Unazad tridesetak godina selo Žlijeb je bilo jedno od ljepših i naseljenijih seoskih naselja u Višegradskoj župi. Rat je i na ovom dijelu višegradske općine ostavio „ljutu“ ranu koja teško zarasta. Selo je ostalo bez kuća i mještana. Od sela je ostalo, uglavnom, samo ime.

Ako je vjerovati narodnoj predaji, koja se vezuje za Prokletu Jerinu, ime je dobilo po žljebljenju drvenih „čunkova“ korištenih za gradnju Jerininog „mljekovoda“ koji se sa planina Janjač i Gostilj spuštao u Hrtar Grad u dužini od desetak kilometara. Do Hrtara, gdje je Prokleta stolovala, kupajući se u svježem mlijeku prikupljanom od ovaca i koza po visoravnima, postoje i druga sela čija imena se vezuju za gradnju, ali i razgradnju „mljekovoda“.

U Dubovu, podno Gostilja, neimari su dubili „čunkove“, u Koritniku pravili korita, a u Presjeci „lukavi i domišljati“ presjekli „čunkovod“ i tako potkradali, u narodu, prokletu caricu.

Postoji i druga, možda još zanimljivija predaja o žljebljanskoj Strmoj stijeni na obroncima Tare i Dikave, kojoj je narod „kumovao“ ime „Pisana stijena“. Crteži ili prahistorijski simboli, za koje stručnjaci vele da su prvi nagovještaji piktografskog ili slikovnog pisma, nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Sa „Pisane stijene“ potekla je ovakva legenda:

“Birvaktile iz kamena je huknuo silovit izvor vode stvorivši pećinu… Zajedno sa riječicom na putu prema Drini plavio je najplodnije zemljište. U borbi sa potopom, posebno u kišna vremena, mještani su u „raspuklinu“ bacili ilovaču sa kamenjem, neopranu ovčiju vunu, nekuhana jaja i saće sa voskom.

Izvor je presahnuo, stijena se „zatvorila“, ali je voda „probila“ na drugoj strani Tare, u Perućicu. Pukla je stijena, izvor huknuo na drugoj strani! I dan danas izvire i formira rijeku dugu samo 365 metara, zbog čega je narod prozva „Rijeka godina“.

Legenda veli da je neko taj događaj zapisao na „Pisanoj stijeni“. Ni dan danas niko nije uspio pročitati i protumačiti zapisano. No, nije tu kraj ove čudesne predaje. Legenda nadalje veli:

“Kad pismo bude potpuno izbrisano ili vjerodostojno pročitano ponovo će huknuti voda iz „Pisane stijene“! Kako se iz visinskih pukotina, posebno u proljetnom periodu, pojavljuje voda i „briše“ pismo, zabrinutost postaje time veća kako će se ostvariti proročanstvo iz legende. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending