Pratite nas

Razglednice

Tragom legende o „Pisanoj stijeni“ u selu Žlijeb kod Višegrada: KO PROČITA PISMO, ILI VODA SPERE ZAPISANO ILI PONOVO STIŽE POTOP!

Published

on

Unazad tridesetak godina selo Žlijeb je bilo jedno od ljepših i naseljenijih seoskih naselja u Višegradskoj župi. Rat je i na ovom dijelu višegradske općine ostavio „ljutu“ ranu koja teško zarasta. Selo je ostalo bez kuća i mještana. Od sela je ostalo, uglavnom, samo ime.

Ako je vjerovati narodnoj predaji, koja se vezuje za Prokletu Jerinu, ime je dobilo po žljebljenju drvenih „čunkova“ korištenih za gradnju Jerininog „mljekovoda“ koji se sa planina Janjač i Gostilj spuštao u Hrtar Grad u dužini od desetak kilometara. Do Hrtara, gdje je Prokleta stolovala, kupajući se u svježem mlijeku prikupljanom od ovaca i koza po visoravnima, postoje i druga sela čija imena se vezuju za gradnju, ali i razgradnju „mljekovoda“.

U Dubovu, podno Gostilja, neimari su dubili „čunkove“, u Koritniku pravili korita, a u Presjeci „lukavi i domišljati“ presjekli „čunkovod“ i tako potkradali, u narodu, prokletu caricu.

Postoji i druga, možda još zanimljivija predaja o žljebljanskoj Strmoj stijeni na obroncima Tare i Dikave, kojoj je narod „kumovao“ ime „Pisana stijena“. Crteži ili prahistorijski simboli, za koje stručnjaci vele da su prvi nagovještaji piktografskog ili slikovnog pisma, nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Sa „Pisane stijene“ potekla je ovakva legenda:

“Birvaktile iz kamena je huknuo silovit izvor vode stvorivši pećinu… Zajedno sa riječicom na putu prema Drini plavio je najplodnije zemljište. U borbi sa potopom, posebno u kišna vremena, mještani su u „raspuklinu“ bacili ilovaču sa kamenjem, neopranu ovčiju vunu, nekuhana jaja i saće sa voskom.

Izvor je presahnuo, stijena se „zatvorila“, ali je voda „probila“ na drugoj strani Tare, u Perućicu. Pukla je stijena, izvor huknuo na drugoj strani! I dan danas izvire i formira rijeku dugu samo 365 metara, zbog čega je narod prozva „Rijeka godina“.

Legenda veli da je neko taj događaj zapisao na „Pisanoj stijeni“. Ni dan danas niko nije uspio pročitati i protumačiti zapisano. No, nije tu kraj ove čudesne predaje. Legenda nadalje veli:

“Kad pismo bude potpuno izbrisano ili vjerodostojno pročitano ponovo će huknuti voda iz „Pisane stijene“! Kako se iz visinskih pukotina, posebno u proljetnom periodu, pojavljuje voda i „briše“ pismo, zabrinutost postaje time veća kako će se ostvariti proročanstvo iz legende. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending