Zanimljivosti
Da li imate neke od ovih simptoma: PRVI ZNACI KRIZE SREDNJIH GODINA NIJE SIJEDA KOSA, VEĆ …
Kada kažete kriza srednjih godina odmah zamislite kliše: muškarca u kasnim 40-tim ili ranim 50-tim kako kupuje crveni sportski auto da bi sebi dokazao da je još uvijek mlad, moderan i “kul”.
Ovakvu sliku smo stvorili ponajviše zahvaljujući filmovima koji nam “serviraju” upravo ovakve scene. U životu, međutim, i nije baš tako.
Kao psihološki fenomen, “kriza srednjih godina“ postala je popularan pojam nakon što ga je novinarka Gail Shehi 1984. godine nazvala Pasaž u svojoj knjizi:
“Predvidljive krize odraslog života definišu se kao anksioznost oko ideje smrtnosti – u osnovi je razmišljanje: „da li je ovo sve što postoji ? ” za život.”
Shehijina knjiga kaže da su i muškarci i žene neizbejžno doživjeli ovaj krizni period, između 37.i 42. godine.
Vremenom se definicija proširila, evoluirala i prilično se promijenila, uključujući i izmišljanje holivudske verzije “čovjek kupuje sportski automobil, ima aferu”.
U današnje vrijeme postoji rasprava o tome koliko je ideja o krizi srednjih godina uobičajena ili korisna.
“Toliko se toga promijenilo u našoj kulturi da je taj termin izgubio veći dio svog značenja. To je djelimično i zato što živimo toliko duže. Nekad je bilo:”Ostalo mi je tako malo vremena “. Sada je “ostalo mi je toliko vremena. Želim li živjeti život na ovaj način? ” “, – kaže psiholog iz Njujorka
Suzan Kraus Vitborn, profesorka na Univerzitetu Masačusets u Amerstu i autorka argumenata protiv tog izraza u potpunosti, smatra da bi tačnija fraza mogla biti “integritet ega“.
“Ovo se odnosi na suočavanje sa smrtnošću, osjećajem smisla u životu, osjećajem svrhe, vezom sa drugima i brigom za svoje blagostanje“, kaže ona, a može se dogoditi u bilo kom dobu.
Koliko god pojava postojala, Diler kaže da je za žene stereotipno kriza srednjih godina podstaknuta viđanjem prvih glavnih fizičkih znakova starenja na njenom tijelu, uključujući prosijedu kosu, bore i najvažnije, menopauzu. Ali to može biti uzrokovano svojevrsnom egzistencijalnom nedoumicom: pitati se koja je moja svrha?
Diler kaže da bi se to moglo dogoditi kada naša djeca porastu i napuste kuću ili ako o roditeljima ne treba brinuti, a mi moramo pronaći nove načine da ispunimo svoje vrijeme. Više se ne upravljate potrebama svih ostalih i prepušteno vam je da se konačno pobrinete za sebe, samo da biste otkrili da ne znate zbog čega se osjećate vitalno.
Kao što je Diler pomenuo, menopauza može doći sa velikom emocionalnom reakcijom, a može čak imati i oblik krize srednjih godina.
“Češće okidač više nije u mogućnosti da ima djecu“, kaže ona. Tada pomislite: “moram da se pripremim za slijedeće poglavlje svog života.“
Iako starost menopauze u velikoj meri varira, ovo bi stavilo opšti raspon ženske krize srednjih godina između 35 i 55 godina – malo drugačije od Sehine garancije da će doći između 37. i 42. godine.
“Vrste efekata ili simptoma koje biste mogli vidjeti iz ove ideje o krizi srednjih godina zaista zavise od pojedinca, kaže Diler.
“Odgovor može biti borba ili bjekstvo“. “Borba protiv nje bila bi: “Učiniću sve što mogu da odložim proces starenja.” To bi moglo uključivati plastičnu hirurgiju, trudnoću u kasnijoj fazi života, angažovanje ličnog trenera da bi se postigla sjajna forma ili isprobavanje dramatične boje kose.
Ključ je u ovom slučaju, poricanje da se promjene događaju i može uključivati reakcije poput povlačenja iz društvenih aktivnosti ili čak simptoma depresije. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON