Pratite nas

Razglednice

Šetnja slavnim Karlovim mostom: ROMANTIČNA ĆUPRIJA NAJLJEPŠI SIMBOL PRAGA

Published

on

Posjeta Pragu podrazumijeva šetnju slavnim Karlovim mostom, jednim od najljepših simbola grada. On je, takođe, najstariji očuvani praški most, koji je podigao kralj Karlo IV . Autor projekta je navodno bio majstor Oto.

Međutim, ovaj romantični most u sebi krije misteriozne kombinacije brojeva, bizarne legende o jajima i sjećanja na tragičnu istoriju. Otkrivamo vam pet činjenica o mostu za koje možda niste znali.

Nije najstariji češki most
Karlov most nije najstariji most u Češkoj, ali jeste najstariji na rijeci Vltavi. Prije njega je ovdje stajao Juditin most, ali je bio oštećen. Kralj Svetog rimskog carstva Karlo IV srušio ga je, a u 14. vijeku izgradio ovaj koji već danas odolijeva zubu vremena Otkako je izgrađen, pa sve do 19. vijeka, bio je to jedini most na Vltavi u Pragu.

Most se zvao drugačije 
U početku se most zvao samo “Kameni most”. U vrijeme gradnje mosta, nije bilo specifično da se kamen koristi kao konstruktivni materijal, pa je ovo bila njegova glavna karakteristika. Osim toga, dugo vremena su ga zvali, jednostavno, i Praški most, jer drugog nije bilo.

Vrijeme njegove gradnje je svojevrsni matematički fenomen
Sam kralj Karlo IV vjerovao je u numerologiju. Postoji legenda koja kaže da je kamen temeljac stavljen 1357. godine, 7. dana, 9. mjeseca u 5:31. Vjeruje se da je Karlo IV izabrao to vrijeme da bi, kada bi neko napisao vrijeme početka, dobio sekvencu brojeva 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Nalik piramidi koja predstavlja simbol moći, ali i mosta.

Legenda o gradnji mosta pomoću jaja nije tačna
Legenda kaže da su u gradnji mosta pomagali stanovnici tako što su donosili jaja za smjesu. Svrha smjese je, kako se dalje prenosi priča, je da drži most cjelovitim, odnosno, da se ne raspadne. U jednom trenutku je čak ponestalo jaja u gradu, pa su počeli da donose jaja iz cijele države. Tim naučnika koji je proučavao strukturu mosta vratio je Čehe u realnost, potvrdivši da nema traga jajima u njegovim konstruktivnim elementima. Međutim, naučnici su pronašli tragove mlijeka i vina.

Većina statua na mostu su replike
Kada je most izgrađen, bio je puno jednostavniji i imao je čisto funkcionalnu ulogu – da omogući prelaz preko rijeke. Tek s dolaskom umjetničko-kulturnog perioda (baroka) počeli su da niču raskošne statue i skulpture. Međutim, zbog čestih poplava, ispostavilo se da most baš i nije idealno mjesto za umjetničku postavu. (Naj portal)

 

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending