Pratite nas

Razglednice

Arapski dragulj: ZAŠTO OMAN ZOVU “NAJVEĆOM ŠOLJICOM KAPUĆINA” NA SVIJETU?

Published

on

Jedna od zemalja na Arabijskom poluostrvu je zemlja nevjerovatnih prirodnih lJepota i atrakcija, a pjesnički nadareni turisti često je opisuju kao “najveću šoljicu kapućina na svijetu” zbog nevjerovatnih nijansi braon boje koje se prelivaju duž cijele države – od planina do pješčanih dina.

Osim sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Oman se graniči i sa Jemenom i Saudijskom Arabijom. Ima izlaz i na Arabijsko more i na Omanski zaliv, koji povezuje Arabijsko more sa Persijskim zalivom.

Krilatica koja se koristi za ovu zemlju, poznatu po prirodnim ljepotama, zanimljivim lokalitetima i ljubaznim domaćinima, u potpunosti joj odgovara. Oman zaista jeste arapski dragulj, smješten na samom ulasku u Persijski zaliv.

Sve do 70-ih godina prošloga vijeka, zemlja nije bila atraktivna u turističkom smislu. Sultan koji je tih godina stupio na vlast, smatra se najzaslužnijim za turistički procvat Omana. Upravo to i jeste razlog što lokalno stanovništvo taj period smatra renesansom, jer se ubrzano radilo na modernizaciji zemlje.

Ipak, uprkos značajno modernijem uređenju, ne treba izgubiti iz vida da je u pitanju islamska zemlja, u kojoj važe prilično strogi zakoni. U tom smislu se od svih posjetilaca očekuje i njihovo poštovanje, što se odnosi na pripadnike oba pola.

Grad Muskat, budući da je prijestonica zemlje, sasvim sigurno je jedna od atrakcija. Ne samo zbog činjenice da je njegova pozicija zanimljiva, jer se nalazi na lokaciji smještenoj između planina, sa jedne i mora, sa druge strane, već i zato što se može pohvaliti bogatom arhitekturom i znamenitostima. Mnogim turistima sam Muskat liči na tvrđavu, koja je vrlo vješto uklesana u cjelokupni predio.

Jedna od izuzetno zanimljivih atrakcija u Omanu je i Bimmah Sinkhole. Mjesto podsjeća na čuvenu plažu na ostrvu Tasos. U pitanju je vodena površina dimenzija 50×70 metara. Lokalno stanovništvo smatra da je nastala na posve neobičan način i da je pad meteora glavni „krivac“ za njen nastanak. Ulazak na ovu plažu je potpuno besplatan, a u njenoj okolini se nalaze toaleti i omanji, lijepo uređen park.

Plaže u Omanu su posebno atraktivne, ali su wadiji doline mnogim turistima zanimljivije. U pitanju su mjesta sa prirodnim, omanjim jezerima. Smješteni uglavnom u predjelima netaknute prirode, nije ni čudo što se smatraju naročito atraktivnim.

Put do Wadi Shab možda nije naročito lagan, ali uživanje u prirodnim jezercima vrijedi svakog napora. Najprije zato što se radi o gotovo netaknutim prirodnim ljepotama, jedne pretežno pustinjske zemlje.

Posjeta pustinji i uživanje u pješčanim dinama, još je jedna od atrakcija za turiste. Organizuju se i fakultativni izleti do tradicionalnih pustinjskih sela, gdje se turistima nudi mogućnost boljeg upoznavanja lokalne kulture i tradicije. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending