Pratite nas

Razglednice

Putopis Ahmeda Bosnića: SINAJ – PUSTINJA U KOJOJ JE MOJSIJE UPOZNAO BOGA!

Published

on

Golemi gušter je halapljivo progutao pustinjsku zmiju, a zatim se lijeno pokrenuo, nekoliko koraka se udaljio od mjesta krvave drame, oprezno zastao, osluhnuo, zadovoljno zapalacao tankim račvastim jezikom i ostao zadovoljno ležati na vrelom suncu. U tom nesvakidašnjem prizoru utkana je cjelokupna povijesna stvarnost o životu i preživljavanju u pustinji.

Ovdje, u beskraju Sinajske pustinje, između mondenog Šarm el-Šeika (Sharm el-Sheikh) na jugoistoku i El-Arisha na sjeveru; između El-Kantare (El-Qantarah) na zapadu i El-Rafaha na istoku, gušteri, zmije, škorpioni, pustinjske lisice, sprženi pijesak i sunce jedino su što čovjeka okružuje i čega se uistinu pribojava. Pa ipak, tim žarkim fatamorganičnim pustinjskim prostranstvima i dan-danas – bez obzira na česte ratne drame i razaranja – kaskaju dugi trgovački karavani, sporo se vukući ka dalekim i neizvjesnim pustinjskim odredištima. Svaka zora i svaki sumrak bude se ili umiru u dramatičnim okolnostima.

Ovdje se život i smrt prepliću u najrazličitijim oblicima, a moderna vremena miješaju sa svetim biblijskim čudesima, pa stvarnost poprima mistiku mitova i legendi!

Više puta – što namjerno, što sticajem životnih okolnosti – zalazio sam u mnoga pustinjska prostranstva u svijetu. Putujući prema gornjim tokovima Nila i sprženim ruinama tajanstvenog drevnog carstva Kuš (Kush) u Sudanu, iskusio sam strahote pustinjske oluje u Sahari; drugom zgodom, na putu za Shat el-Arab i Kuvajt, s mnogo sreće prešao sam Sirijsko-iračku pustinju; tragajući za ostacima legendarnog carstva kraljice od Sabbe, zalazio sam i u pustošnu Rub el-Kali na Arabijskom poluotoku; a ne tako davno, putujući Indijom i Kinom, osjetio sam i pustošni beskraj pustinja Tar (Thar) i Gobi. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending