Pratite nas

Zanimljivosti

TROMINUTNO GLEDANJE VOLJENE OSOBE U OČI SINHRONIZIRA OTKUCAJE

Published

on

Jeste li znali da srce na svim jezicima označava centar? U jezicima sa Balkana jeziku riječ “srce” nastala je spajanjem dviju kratica – SR, što znači sredina, i CE – centar. Često je i simbol izražavanja emocija i ljubavi

Srce je najvažniji mišić u čovjekovu organizmu i oduvijek je bio zanimljiva tema. Ljudsko je srce ipak mnogo više od “pumpe” koja održava na životu.

HeartMath Institute podijelio je fascinantna shvaćanja o ljudskom srcu, prema kojima misli i emocije utječu na sve nas.
Naime, prema njihovim shvatanjima, srce ima sistem neurona koji ima kratku i dugoročnu memoriju, a njihovi signali koji se šalju u mozak mogu utjecati na naša emocionalna iskustva.

Zanimljivo je i kako se u razvoju fetusa srce počinje formirati i kucati prije nego što se razvije mozak. (Naj portal)

Pogledajte u infografici osam neobičnih činjenica o srcu koje sigurno niste znali.

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending