Pratite nas

Parapsihologija

Odgovorite na ovih 6 pitanja: PREDVIDITE SVOJU BUDUĆNOST ŠETNJOM KROZ DVORAC

Published

on

Prvo pitanje za vas je – koliko poznajete sebe? Da li se vaše viđenje sebe poklapa sa mišljenjem vaše okoline ili se iznenadite kada čujete kako vas opisuju? Uradite ovaj test ličnosti i provjerite!

Prvo što treba da uradite jeste da zamislite da se nalazite ispred dvorca, a zatim odgovarajte na dole navedena pitanja. Uzmite papir i olovku, zabilježite odgovore i saznajte više o sebi kroz ovu zamišljenu šetnju dvorcem.

1. Nalazite se pred vratima dvorca. Kako ih tačno zamišljate?

A) To su jednostavna vrata

B) Pokrivena su biljkama i donekle ih je teško pronaći

C) To su ogromna drvena vrata sa metalnim detaljima i izgledaju pomalo zastrašujuće

2.Prolazite kroz vrata dvorca i shvatate da nema ljudi. Šta ste prvo uočili?

A) Ogromna biblioteka, od zida do zida puna knjiga

B) Ogroman kamin i vatru koja gori

C) Velika banket sala sa ogromnim lusterima i crvenim tepisima

D) Dug hodnik sa mnogo zatvorenih vrata

3. Pogledate oko sebe i naiđete na stepenište. Želite da se popnete. Kako izgleda to stepenište?

A) Izgleda oštro i masivno kao da nikuda ne vodi

B) To je impresivno spiralno, veliko stepenište

4. Nakon što se popnete stepenicama, stižete do male sobe u kojoj postoji samo jedan prozor. Koliki je?

A) To je normalan prozor

B) Premali je, skoro krovni prozor

C) Prozor je ogroman, tako da zauzima gotovo cijelu površinu zida

5. Gledate kroz prozor. Šta vidite?
A) Veliki talasi bijesno udaraju o stijene

B) Snježna šuma

C) Zelena dolina

D) Mali grad koji vrvi od života

6. Spustite se niz stepenice i vratili ste se u prostoriju gdje ste bili kada ste prvi put ušli u dvorac. Idite naprijed i naiđite na vrata u zadnjem dijelu zgrade. Otvorite ih i izađete u dvorište. Kako tačno izgleda?

A) Besprijekorno je njegovano sa bezbroj veselog, šarenog cvijeća

B) To je “džungla u malom”, ali bi moglo da izgleda prelijepo ako se očisti i dovede u red

C) Puno je uvelih biljaka, slomljenog drveća i razbacane bodljikave žice

A evo i rezultata testa, dobro ih proučite…


1. Vrata
Vrata predstavljaju vaš stav prema novim iskustvima. Ako ste zamislili jednostavna, svakodnevna vrata, vjerovatno se ne bojite nikakvog novog izazova i oprobaćete se u novim stvarima i situacijama bez razmišljanja.
Ako ste odabrali skrivena vrata, vjerovatno ne znate šta treba da radite u budućnosti, nemate jasnu sliku u kom pravcu će vam život ići, još uvijek je sve nedefinisano.

Naravno, ako ste odabrali velika, “zastrašujuća” vrata, onda se vjerovatno plašite nepoznatog i teško ćete izaći iz svoje zone udobnosti i isprobati nešto novo, neka nova iskustva.

2. Unutar dvorca
Prostor unutar dvorca je ono kako vi sebe doživljavate i kako želite da vas drugi vide. Ako ste, na primjer, vidjeli biblioteku, vjerovatno mislite da ste osoba koja podržava druge i pomaže im da pronađu odgovore na svoje probleme.

Veliki kamin daje osjećaj topline i strasti za koji mislite da izazivate kod ljudi.
Elegantna plesna dvorana sugeriše da mislite da vas dugi vide kao neku veličanstvenu personu koja ima mnogo toga da da.

Ako ste završili u dugom hodniku sa zatvorenim vratima, osjećate da vas je teško razumjeti i da će drugi morati mnogo da se potrude da “prodru” do vas.

3. Stepenište
Stepenište prikazuje sliku vašeg života. Oštro i masivno stepenište prikazuje osobu koja na život gleda kao na patnju, sa mnogim poteškoćama.

Za razliku od prelijepih spiralnih stepenica koje pokazuju koliko je osoba romantična.

4. Prozor
Prozor je ono kako se trenutno osjećate. Mali prozor znači da se osjećate depresivno i zarobljeno u svom životu. Možda vam se čini da ne postoji izlaz iz situacije koju proživljavate u ovom periodu.

Normalan prozor prikazuje osobu sa realnim zahtjevima i očekivanjima od života. Shvatate da postoje ograničenja, ali budućnost je pred vama i vrlo jasno je vidite.

Ako je prozor ogroman, vjerovatno se osjećate nepobjedivim, slobodnim i sposobnim da postignete ono što želite.

5. Pogled sa prozora
Pogled sa prozora je pregled cijelog vašeg života! Olujno more pokazuje aktivan i nestalan život, dok je snežna šuma povezana sa osobom koja živi izolovano i povučeno.

Zelena dolina pokazuje da je vaš život miran i stabilan, bez mnogo stresa i anksioznosti.

Konačno, gradić koji vrvi od života ukazuje na ličnost koja živi punim plućima i ima veliki krug prijatelja.

6. Dvorište dvorca
Dvorište predstavlja ono kako vidite sviju budućnost. Dakle, ako je vaše dvorište uredno i njegovano, osjećate da vas očekuje sjajna budućnost bez trzavica.

S druge strane, slika zanemarenog dvorišta koji bi “kad bi se sredio izgledao prelijepo” prikazuje optimističnu osobu, koja vaga da li ima dovoljno snage da preuzme kontrolu nad svojim životom i učini svoju budućnost ljepšom.

Oni koji su izabrali zaraslo i oštećeno dvorište su pesimistični i nemaju lijepu sliku budućnosti. (Naj portal)

Parapsihologija

Misterije i legende o ukletim mjestima u Bosni i Hercegovini: “Neka probaju da prenoće jednu noć…”

Published

on

Foto: PrtScr / Radiosarajevo.ba / Prisap, Vijećnica i Todorovo

Misterije i legende o ukletim mjestima u Bosni i Hercegovini: “Neka probaju da prenoće jednu noć…”

Ljude već stoljećima zanimaju, zabavljaju i straše priče o ukletim kućama, legende o duhovima…

Potrage za duhovima

Biznis ‘potrage za duhovima’, bez obzira što ga nauka i skeptici bez prestanka opovrgavaju, postao je jako unosan, a emisije o lovcima na paranormalno među najgledanijim su. Ed i Lorraine Waren bili su najpoznatiji lovci na paranormalno, sve do Edove smrti, a njihove ‘istrage’ o Amityvilleu, lutki Annabelle, te Connecticutu – priče su koje i danas straše mnoge.

Među danas najpoznatijim ‘lovci’ su Zack Bagans, Aaron Goodwin i Nick Groff koji imaju i emisiju Ghost Adventures (bez Groffa od 2015.), koja se emituje već više od decenije. Da ne spominjemo YouTube kanale, poput Nuke's Top 5, koji gledaju milioni ljudi.

Ni BiH nije imuna na ovakve priče, štaviše. Priče o vilama, prikazama, duhovima, drekavcima…sastavni su dio ovdašnjih legendi. Svako naseljeno mjesto ima svoje priče o jezivim kućama, ukletim haustorima (ul. Envera Šehovića u Sarajevu), jezivim tvornicama (Tuzla) i sl.

Vijećnica

Najpoznatije ukleto mjesto u BiH je – sarajevska Vijećnica. Ovu urbanu legendu prate navodne priče o ubistvima i samoubistvima. Bizarne nesreće, koje datiraju još od 1895, kada je konopac kojim se dizala kanta s malterom pukao, i kanta je u padu ubila jednog radnika.

Sljedeće žrtve su bile austrougarski prijestolonasljednik Franc Ferdinand i njegova žena Sofija, koji su ubijeni u blizini. U njoj se objesio direktor Narodne biblioteke BiH Vojo Kreco, nedugo zatim i Ksenija Karić. Polovicom sedamdesetih, službenik Branko Čulić je krenuo kući, ali je nezgodno stao na stepenicu, okliznuo se i udario potiljkom od stepenište Vijećnice. Kasnije se pričalo da je umro od srčanog udara.

Direktor Luka Đaković je umro prvog dana nakon što je prestao raditi u Vijećnici, dok je direktor Dževad Dautović poginuo u saobraćajnoj nesreći na putu od posla do kuće. Portir Ilijaz P. je 1983, za vrijeme noćne smjene, ispucao devet metaka u svog najboljeg prijatelja Fatmira. Motive ubistva policija nikada nije rasvijetlila.

Pojedini tvrde kako se navečer u Vijećnici čuju jauci, galama i krikovi, te da se iznad postavljenih eksponata pojavljuju sjene, koje nestaju u mraku iza stubova u središnjoj auli.

Ipak, vrijedi istaći da se u pisanim izvorima o prošlosti Sarajeva, Vijećnica, kao ni drugi objekti, ne spominje kao mjesto obilježeno nekim prokletstvom. U knjizi Sarajevo od svog postanka do danas, koju je 1894. godine u Požarevcu objavio srbijanski kvaziistoričar Mita Živković, spominje se tek prokletstvo bačeno na Sabornu pravoslavnu crkvu. Međutim, usmena predanja i legende o Vijećnici postoje i izuzetno su živa.

Jedno od objašnjenja veže se za predaju žrtve. Kada su građeni temelji Vijećnice, kako kažu ljudi skloni sujevjerju, nije puštena krv (obično se zakolje ovan).

Todorovo

Stari grad Todorovo, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, moglo bi da postane inspiracija za film, zbog “kuće zlih duhova”, pored koje mještani ne žele ni proći. Todorovčani vjeruju da je kuća ukleta zbog mračne prošlosti…

Mještani Todorova, kraj Velike Kladuše, tvrde da se noću iz “uklete kuće” čuju zastrašujući krici i stravični jauci. U njenoj blizini, navodno, kvare se tehnički uređaji, telefoni i slično. Mnoga vrata i prozori kuće su zatvoreni daskama. Legenda kaže da je na tom mjestu bilo groblje. Krajem 19. vijeka muslimanski imami planirali su da sagrade školu. Hodže su raširili šatore, proveli na tom mjestu nekoliko noći, a onda su iznenada u tišini i vidno uznemireni zauvijek otišli iz Todorova.

Prva kuća na “ukletim temeljima” sagrađena je početkom prošlog vijeka, govorio je najstariji meštanin, 81-godišnji Kadir Ibričić. Srušena je u Prvom svetskom ratu, da bi krajem Drugog svjetskog rata gorila do temelja. “Tokom Drugog svjetskog rata imanje je kupio Husein Bašić i na istom mjestu podigao novu kuću. Ni ona nije bila dugog vijeka i do temelja je izgorila”, govori Kadir Ibričić.

Nakon što je opet sagrađena i namještena, tokom rata u BiH vojnici su zauzeli to područje i iz kuće odnijeli nameštaj i porazbijali stakla. Dugo se niko tu nije uselio, niti je tu prenoćio zbog priča o prokletstvu tog mjesta.

Livno

Na petnaestom kilometru od Livna prema Bihaću, sa desne strane magistralnog puta na lokalitetu sela Prisap, nalazi se kuća na osami koju je narod nazvao kućom strave i užasa. Zbog priče kako se iz ovog napuštenog objekta čuju jezivi krici, lupnjava i dječiji plač, livanjsko selo Prisap je godinama na meti medija i znatiželjnika. Dok “nevjerne tome” smatraju kako je ljudska mašta isprela cijelu priču oko “prnjavorke”, kako još nazivaju ovu kuću, svedoci lakonski uzvraćaju: “Neka zanoće jednu noć i sve će se samo kazati!”

U Beču živi i radi hodža Aga rodom iz Podrinja: SMATRA SE NAJJAČIM BORCEM PROTIV MAGIJE I DŽINA

Među prvima koji su uvjerili u sablasne pojave bile su izbjeglice koje su u minulom ratu našle u kući privremeno utočište, a kasnije i njeni privremeni (pod)stanari, koji nisu vjerovali“došljacima”. Prema kazivanju “osvjedočenih” u gluho doba noći s tavana su dopirali jezivi krici, a iz zidova je ozvanjao dječiji plač. Do jutra, nije prestajalo lupanje na vratima i prozorima. Lupkanje se čulo i ispod poda i sa plafona.

Strah je brzo iseljavao i slučajne prolaznike i lutalice koji bi potražili konak. Mještani sela Prisap vele kako se u kući niko nije dugo zadržavao, “bižalo se od nje ko đavo od križa, a ko će mu ga znati zašto”. Pod krovom ove misteriozne kuće nije se dugo zadržao ni njen vlasnik Marko Marčenko iz Prnjavora, koji danas živi u Njemačkoj. Znano je da je kući prodavao, ali čim bi kupci doznali za priču, odustajali su.

Dok priče o “ukletoj kući” iz Prisapa kolaju “svitom”, poprimajući neke dodatne motive, mještani ovog malog livanjskog sela ukazuju na narodnu predaju koja kazuje kako je na mjestu “prnjavorske kuće” bilo staro groblje.

Kuća strave

Bilo kako bilo, ovo mjesto je godinama mamac za znatiželjnike, ali i novinare, među kojima je jedan ustvrdio kako mu je “zakazao” fotoaparat. “U ispravnom fotoaparatu sam imao nove baterije, ali jednostavno nisam mogao snimiti niti jedan detalj vezan za kuću strave”, zabilježio je u svojoj reportaži. Mještani smatraju kako u “lovu” na misterije možda jedino ima štete vlasnik “kuće strave”, dok se ovakvim pričama selo zabavlja.

Iako mještani opovrgavaju istinitost priče kako je “ukleta kuća” krivac za smrt dva vojnika u minulom ratu, koje je nakon nekoliko prespavanih noći u “prnjavorskoj kući” zadesila nesreća, priča se kako je jedan vojnik izvršio samoubistvo, a drugog je ugrizla zmija, zbog čeka je preminuo.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending