Pratite nas

Zanimljivosti

Savjeti: SVE O PRIHRANI SOBNOG CVIJEĆA

Published

on

Sobne biljke toliko dodaju vašem prostoru – posebno ako nemate pristup većem dvorištu ili otvorenom prostoru. Ne samo da biljke dodaju boje i život prostoriji, već nude i lijep dekor. Ali postoji nešto važno za zapamtiti: pošto su sobne biljke ograničene na manje saksije, one nemaju stalan dotok hranljivih materija koje dolaze iz tla.

Vremenom se hranljivi sastojci u zemljištu za sadnju iscrpljuju i vaše biljke mogu patiti. Da biste pomogli svojim sobnim biljkama da napreduju, naučite kako da prihranjujete sobne biljke i održavajte ih sretnim.

Kakvo đubrivo treba da koristite?
Nisu sva đubriva stvorena jednaka – u stvari, uobičajeno je da ljudi koriste pogrešnu vrstu ili previše đubriva i ubiju svoju sobnu biljku. Najbolje je da koristite đubrivo rastvorljivo u vodi.
Sukulenti i kaktusi ne vole previše đubrivo na bazi azota. Ograničite prihranu na jednom u mjesec i po dana da biste bili sigurni.

Kako primijeniti đubrivo
Lakše je nego što mislite, ali šta god da radite, nemojte samo sipati đubrivo u biljke u saksiji. Obavezno razblažite đubrivo u odnosu ¼ do ½ kašičice đubriva 4 l vode. Takođe, preporučuje se da uvijek razblažite malo više nego što pakovanje kaže.

Još jedan odličan savjet je da zalijete biljku prije nego što je prihranite. Ovo će sačuvati biljku od spaljivanja korijena, a vlažna zemlja pomaže da se đubrivo bolje upije.

Kada se prihranjuje?
Dajte vašim biljkama prihranu svake dvije do tri nedjelje od kraja marta do sredine septembra, a zatim ne đubrite nakon toga. (Naj portal)

Razglednice

Misterija na pustom ostrvu: DA LI BISTE PRESPAVALI OVDJE? (Video)

Published

on

U vrijeme kada život u gradu može da bude iscrpljujući, mnogi sanjaju o povlačenju u mir i osamu. No, za one koji traže ekstremnu samoću, postoji jedno posebno mjesto: izolovana kuća na osrtvu Elidej u arhipelagu Vestmanejar na jugu Islanda. Ovo osamljeno imanje, jedini objekt na nenaseljenom osrtvu, godinama intrigira posjetioce i pokreće brojne teorije zavjere.

Smještena usred Elideja, mala bijela kuća izazvala je razne mitove – od toga da je utočište u slučaju zombi apokalipse do priča da je pripadala islandskoj pjevačici Bjork ili da je koristi tajnovita vjerska sekta. Ipak, istina je daleko prizemnija: kuću je u 1950-ima izgradilo Udruženje lovaca Elidej kao utočište za lovce na pafine, što je legalna praksa na Islandu i Farskim ostrvima.

Iako je napuštena i bez stalnih stanovnika, kuća je privukla brojne avanturiste. Među njima je bio i popularni jutjuber Rajan Trahan, koji je 2021. dokumentovao svoj jednodnevni boravak na ovom usamljenom mjestu. Dolazak do ostrva nije bio jednostavan: nekoliko brodova, uključujući manji čamac koji je vozio kroz maglu i nemirno more, te uspon uz pomoć užeta kako bi se popeo na obalu, učinili su njegov put pravom pustolovinom.

Sam interijer kuće odiše jednostavnim, rustičnim ugođajem, a krase je drveni podovi i zidovi, logorska peć i primitivna oprema. Kuća nema struju ni unutrašnju vodovodnu mrežu, ali ima sistem za prikupljanje kišnice koji napaja saunu, što je jedno od rijetkih luksuznih obilježja ovog izolovanog doma. Iako izgleda napušteno, kuća je zabilježila više od 11.000 posjetilaca tokom svoje 70-godišnje istorije, prema podacima iz knjige posjetilaca.

Elidej ima bogatu istoriju – u prošlosti su na njemu živjele porodice koje su se bavile ribarstvom i stočarstvom. No, u 1930-ima, stanovnici su napustili ostrvo u potrazi za boljim životnim uslovima na naseljenijim područjima. Danas je posjeta kući moguća samo uz dozvolu Udruženja lovaca Eldej, koje je i dalje vlasnik imanja. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending