Zanimljivosti
Savjeti: SVE O PRIHRANI SOBNOG CVIJEĆA
Sobne biljke toliko dodaju vašem prostoru – posebno ako nemate pristup većem dvorištu ili otvorenom prostoru. Ne samo da biljke dodaju boje i život prostoriji, već nude i lijep dekor. Ali postoji nešto važno za zapamtiti: pošto su sobne biljke ograničene na manje saksije, one nemaju stalan dotok hranljivih materija koje dolaze iz tla.
Vremenom se hranljivi sastojci u zemljištu za sadnju iscrpljuju i vaše biljke mogu patiti. Da biste pomogli svojim sobnim biljkama da napreduju, naučite kako da prihranjujete sobne biljke i održavajte ih sretnim.
Kakvo đubrivo treba da koristite?
Nisu sva đubriva stvorena jednaka – u stvari, uobičajeno je da ljudi koriste pogrešnu vrstu ili previše đubriva i ubiju svoju sobnu biljku. Najbolje je da koristite đubrivo rastvorljivo u vodi.
Sukulenti i kaktusi ne vole previše đubrivo na bazi azota. Ograničite prihranu na jednom u mjesec i po dana da biste bili sigurni.
Kako primijeniti đubrivo
Lakše je nego što mislite, ali šta god da radite, nemojte samo sipati đubrivo u biljke u saksiji. Obavezno razblažite đubrivo u odnosu ¼ do ½ kašičice đubriva 4 l vode. Takođe, preporučuje se da uvijek razblažite malo više nego što pakovanje kaže.
Još jedan odličan savjet je da zalijete biljku prije nego što je prihranite. Ovo će sačuvati biljku od spaljivanja korijena, a vlažna zemlja pomaže da se đubrivo bolje upije.
Kada se prihranjuje?
Dajte vašim biljkama prihranu svake dvije do tri nedjelje od kraja marta do sredine septembra, a zatim ne đubrite nakon toga. (Naj portal)
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON