Pratite nas

Zanimljivosti

Da li ste sa pogrešnom osobom: AKO ODGOVORITE NA OVIH 6 PITANJA SA “DA” ODMAH RASKIDAJTE!

Published

on

Mnogi su se vjerovatno u jednom trenutku zapitali da li su u vezi sa pogrešnom osobom. Kako možete da otkrijete da li je vaš partner idealan ili gubite vrijeme s nekim sa kim nemate mnogo toga zajedničkog?

Da li imate neki hobi?
Najprije se zapitajte da li ste i dalje posvećeni svojim hobijima, snovima i interesovanjjima ili ste se potpuno uklopili u partnerov život. Čak i ako ste osoba koja se rado i lako prilagođava drugima, počnite da odvajate vrijeme za lične interese.

Da li idete sami kod svoje rodbine?
Ako na porodična okupljanja idete bez partnera, ali i on svoje roditelje posjećuje bez vas, zapitajte se zašto je to tako. Znači li to da se nečega stidi ili nešto krije? Ili možda ne misli da je vaša veza dovoljno važna i ozbiljna da u nju ulažu svoje vrijeme, pa ne osjeća potrebu da se poveže s vašom rodbinom i prijateljima? U tom slučaju vam predstoji iskren razgovor.

Ogovaraju vašeg partnera, a vi ćutite
Jasan pokazatelj da gubite vrijeme sa pogrešnom osobom je kad vašu drugu polovinu neko ogovara, a vi potvrdno klimate glavom, bez želje ili argumenata da je zaštitite.

Oni ogovaraju, a vi klimate glavom?

“Ako porodica i prijatelji ružno govore o vašem partneru, a vi nemate potrebu da stanete u njegovu odbranu, to znači da podsvjesno možda i sami znate da ta osoba nije za vas – kaže terapeutkinja Kejt Mensfild.

Da li se svađate?
Nikad se ne svađate! Nekima to može zvučati idealno, ali dvoje ljudi u vezi ne mogu biti u dobrom odnosu ako zajedno ne rješavaju probleme, nekad čak i povišenim tonom. U emotivnom odnosu ne bi trebalo da se osjećate kao da idete po jajima, ćutite i negirate probleme – upozorava terapeutkinja, jer je izbjegavanje sukoba nezdravo i može prouzrokovati mnoge zdravstvene tegobe.

Da li spavate ispred televizora?
Ukoliko se dešava da zaspite ispred televizora dok je partner pored vas, onda ste vjerovatno s pogrešnom osobom. Uz njega bi trebalo da budete veseli i poletni, a ne iscrpljeni, što je ozbiljno upozorenje da tu više nemate šta da tražite.

Sve mu se povjeravate?
Takođe, ako partnera gledate kao prijatelja i o svemu mu se povjeravate, među vama vjerovatno više nema strasti. To znači da ta dva odnosa treba razgraničiti. Ali ukoliko ne možete da se sjetite kad ste posljednji put poželjeli da budete intimni sa partnerom i razmišljate o se*su s drugom osobom, onda je sasvim jasno da ste u vezi sa pogrešnom osobom. (Naj portal/ Foto: Depozitfoto)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending