Pratite nas

Razglednice

Ovo je italijanski “Krivi toranj: PREŽIVIO 4 ZEMLJOTRESA

Published

on

Krivi toranj se nalazi u Pizi, Italijanskom gradu blizu obale Ligurskog mora, a zbog svog zanimljivog “problema” godišnje privuče više od milion znatiželjnika. Izgradnja je započeta još 14. avgusta 1173. godine, a toranj je pravljen gotovo 200 godina.

Iako je nagnut pod uglom od pet stepeni, zbog čega je vrh pomJeren od temelja za više od pet metara, Krivi toranj u Pizi, visok 58 metara, opstaje vijekovima, čak je preživio najmanje četiri jaka zemljotresa. Uvršten je u jedno od 7 svjetskih čuda. Njegov jedinstven dizajn i fenomenalna izrada razlog su što se svrstava među najljepša djela svjetske arhitekture.

Dizajniran je po ugledu na čuvenu vavilonsku kulu koju je u svojim djelima opisao otac istorije, drevni Herodot. Do vrha tornja vas vodi nevjerovatnih 294 stepenika a sedam zvona na njemu zvone po taktovima muzičke ljestvice. Inače krivi toranj i jeste ništa više do zvonik monumentalne katedrale Kampo dei Mirakoli. Osim tornja ovaj prelijepi kompleks čine i krstionica, crkva i dva muzeja.

Radovi na izgradnji katedrale tekli su dosta brzo za ondašnje prilike i tek poslije 5 godina, dodavanjem trećeg nivoa, primijećeno je da dolazi do naginjanja tornja. Ratne prilike obustavile su sve, pa je gradnja nastavljena gotovo jedan vijek kasnije kada su pod različitim uglom dodata još 4 nivoa na prvobitnu građevinu.

Novi ratni sukobi, tačnije poraz Pize od Đenove, označili su novi dugačak prekid u izgradnji tornja a tek 1372. godine, tačno 199 godina od početka radova, gradnja tornja ja završena.

Zašto je toranj kriv i može li se ispraviti?

Tek nedavno je definitivno utvrđeno da je neadekvatno postavljanje temelja koji tone u mekši donji sloj tla razlog jedinstvene nakrivljenosti cijele građevine. Pokušaji poput kopanja staze oko donjeg dijela tornja ili ulivanje betona u temelje za vrijeme Musolinijeve vladavine samo su pogoršali stvari.

Moderniji građevinski radovi sprovedeni od 1999. godine koji su se sastojali u uklanjanju donjeg sloja tla sa više strana tornja imali su za cilj da vrate toranju prvobitni nagib od 13 stepeni u čemu se i uspjelo.
Odustalo se od ideje da se toranj potpuno ispravi iz 2 razloga. Prvo, tehnički bi bilo gotovo nemoguće i veoma rizično po čitavu građevinu. Drugo, ta nagnutost je postala njegov simbol i dio identiteta.

A kada ga posjetimo i prestane naša impresioniranost činjenicom da se ovako kriv toranj nije srušio kroz mnoge vijekove postanemo zapravo svjesni njegove raskoši i ljepote.

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending