Prema najnovijim podacima broj žena profesionalnih vozača svakodnevno raste. Grupa “Žene profesionalni vozači” okuplja 445 žena iz regiona koje imaju položenu najmanje “C” kategoriju i profesionalno voze kamion, autobus ili tramcaj. Grupa okuplja žene vozače radi druženja i upoznavanja ali i razmjenu savjeta i iskustava.
Za dobrog vozača kamiona nije presudan pol već pređeni kilometri, poručuju iz ove grupe. Međutim, i pored toga što za ovaj posao nema dovoljno radne snage, mnoge žene ostaju bez zaposlenja u u ovoj branši jer poslodavci daju prednost muškarcima.
“Postoiji broj žena koje žele da se razlikuju od ostalih i da su sposobne raditi teske i odgovorne poslove. Individualno je poznavanje mehanike ali se to ne očekuje kod početnice – poručuju iz ove grupe.
Predstavljamo neke od ovih izuzetnih žena i vozača.
Zahvaljujući ovoj ženi danas postoji velika grupa žena vozača na jednom mestu. Slađana Aleksić je osnivač grupe i nekada vozač autobusa u Niš-ekspresu.
Mnoge Sarajlije su se čudom čudile kada bi u sarajevskom tramvaju vidjeli na mjestu vozača Jasminku Kurtić. Završila je tekstilnu tehničku školu 1980. godine, a pet godina poslije počela je raditi u fabrici Alhos.
“Nisam voljela raditi u toj fabrici, ali sam voljela da radim, da imam posao. Vozeći se ujutro tramvajem do posla, izgledalo mi je fino kad vidim vozača, sjedi i vozi, lijepo mu, ništa ne radi. A ja moram u fabriku da radim ono što mi se ne radi. Izašao je konkurs za vozače i ja sam predala papire”, ispričala je Kurtić.
Njen otac također je bio vozač tramvaja, ali nije se slagao sa izborom svoje kćerke. No, Kurtić je bila odlučna. Smatrala je da će je ovaj posao usrećiti, primljena je i počela je voziti tramvaj. Tada nije bilo baš puno žena koje su radile taj posao, a onih i što je bilo bile su starije od nje bar po 15 godina. Nije bila uobičajena praksa da žena vozi tramvaj, pa tako ni kolege nisu reagovale na neki dobar način.
Iako nije imala veliki izbor kada je birala svoj životni poziv, nikada nije požalila što je odabrala voziti tramvaj. Nikada nije dopustila da bilo ko pravi razliku između nje i muškaraca koji voze tramvaj.
“Žene su u svakom slučaju sposobnije od muškaraca u svemu, pa je to i odgovor na pitanje ko bolje vozi tramvaj”.
I Svjetlana Žunić iz Doboja ima bogato iskustvo u upravljanju motornim vozilima. Ona vozi autobus od Doboja do Tešnja, a pored toga vozi i kamion.Ipak, kaže:
“Ovo se ne može nikako uskladiti s porodičnim životom. U tom smislu, taj posao nije za ženu jer dosta trpi porodični život. Odnosno, ne možeš ga uopšte imati – ističe Svjetlana.
Iva Premužić je vrijedna vrijednu vozačicu ZET-ovog autobusa u Hrvatskoj, koja je odmalena sanjala o poslu za volanom. Veliku podršku je imala u ocu autoprijevozniku, s kojim je kao dijete obišla dobar dioEvrope te je, između ostaloga, i zato upisala srednju saobraćajnu školu – smjer baš za vozača.
“Danas vozim zglobni autobus, koji je donekle sličan kamionu s prikolicom, samo što ima vrata koja treba otvarati i zatvarati. Također, treba voditi dosta računa kod kočenja, pogotovo zbog osoba s invaliditetom i majki s kolicima. Posao je zahtjevan jer trebamo paziti putnike, sebe, vozilo i druge u prometu kaže Iva
“Au, vidi žena vozi tramvaj…”, bio je komentar jednog dječaka kada je ugledao Sadetu Lončarić za instrument tablom vozila javnog gradskog prijevoza.
“Sarajlije su već navikle, ali često čujem komentare. Neki se ponekad i dvoume da li da uđu, pa kad izađu zahvale se na dobroj vožnji. Bude zanimljivih reakcija, ali navikla sam na to. Nekad me i nasmijavaju – govorila je Sadeta Lončarić, vozač sarajevskog tramvaja.
Sve je počelo 1994. godine. Završila je šestomjesečnu obuku (teorija i praksa) i počela voziti. Bilo je 19 žena tada.
“Prvi put sam vozila na relaciji Alipašin Most – Nedžarići, s tim da je jedan tramvaj išao u pravcu Nedžarića i vraćao se rikvercom na Alipašin Most. Uvijek su bila dva vozača u jednom vozilu, jedan je pokazivao kada se vraćamo u rikverc… U povratku nismo prevozili putnike jer nam je trebala preglednost.
“U ovom poslu čovjek mora biti skoncentriran, posebno na situaciju u saobraćaju, kakvi su danas vozači i kako poštuju propise. Profesionalni vozači prave takve greške kakve ni amateri ne rade. Jedan čovjek mi je rekao ‘Vi spasite 100 života dnevno'…
Ovo su majka i kćerka iz Srbije, vozači autobusa “SILVIJA TURIST”, Silvija Porić i Lara Smolek. Po onoj narodnoj “Kakva majka , takva i kćerka”. (Naj portal)