Pratite nas

Zanimljivosti

Najljepše cvijeće: KAKO UZGAJATI RUŽE U SAKSIJAMA?

Published

on

Ruže slobodno možemo da uvrstimo u najljepše vrtno cvijeće. Ukoliko želite da vam ovaj prelijep cvijet krasi terasu, i to je moguće. Uz pravilne načne sadnje, imaćete ruže na balkonima.
Ruže možemo da gajimo u saksijama iako to baš i ne viđamo često, čak će ovaj vid sadnje dati veću kontrolu nivoa vlage i izloženosti sunčevoj svjetlosti.

Ipak, treba znati da neće sve ruže dobro da funkcionišu kada se nađu u saksiji. Ruža za penjanje nije dobar izbor jer će se raširiti svuda. Takođe ruže grandiflora imaju tendenciju da budu na višoj strani sa velikim cvjetovima i mogu biti sklone prevrtanju. Hibridne ruže isto treba ostaviti za vrt jer obično ne rastu dobro u saksijama. Zato će se dobro snaći ruža pokrivačica tla, minijaturna, patio i poliantha, piše The Spruce.

Izaberite relativno veliku, visoku saksiju. Ruže imaju duboko korijenje, pa što je kontejner viši, to je bolje. Takođe treba da imaju dovoljno otvora za drenažu na dnu.

Zemljište za sadnju ruže
Koristite medijum za sađenje koji se dovoljno dobro drenira da umanji vjerovatnoću truljenja korijena, a da je dovoljno težak da zadrži vlagu. Napravite mješavinu zemlje za sađenje koja se sastoji od jedne trećine kvalitetnog komercijalnog zemljišta za sadnju, jedne trećine vrtnog komposta i jedne trećine kompostiranog stajnjaka. Dodajte šolju perlita da poboljšate drenažu i jednu šolju koštanog brašna u mješavinu tla.

Prilikom sađenja napravite blago udubljenje, zatim uklonite ružu iz posude za rasadnik i stavite je u saksiju. Napunite ružu preostalom zemljom za sađenje i čvrsto je pritisnite.
Postavite ih na mjestima koja imaju najmanje sedam sati direktnog sunca svaki dan.

Odmah nakon sadnje, ruže temeljito zalijte. Ne zahtijevaju posebne režime zalivanja, opšte pravilo je zalivanje kada je vrh površine zemlje suh. Trudite se da voda ne dodiruje lišće jer mokro lišće može da dovede do njenog propadanja. (Naj portal/Foto: Deposit)

PROČITAJTE I OVO:

Očaravajuća ljepota: ZAŠTO JE SUNOVRAT ZVIJEZDA MEĐU CVIJEĆEM!

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending