Razglednice
Prošetajte rodnim gradom šaljivog Nasrudin Hodže: KO KAŽE DA JA SJEDIM NAOPAČKE, MOŽDA MAGARAC IDE NAOPAČKE (VIDEO)
Mudri i šarmantni istorijski lik Nasredin-hodža učinio je svoj rodni grad nezaobilaznim mjestom na putovanju kroz Anadoliju. Mi kroz Sivrihisar šetamo sa Ivanom Dukčević, saradnicom sajta National Geographic. Dijelom smo koristili tekst i fotografije sa stranice “Umetnost putovanja”.
Oko 100 km istočno od većeg grada Eskišehira, u podnožju špicastih stijena vulkanskog porijekla u sastavu planina Čal (Çal), na nadmorskoj visini od oko 900 metara i duž strme nizbrdice, smjestio se Sivrihisar (Turska). Na vrhu tvrđave Hisarönü-Balkayasi, pronađena je oslikana kompozicija u stijeni za koju se smatra da datira iz praistorije, i prikazuje konja, čovjeka i psa u boji crvenkaste gline. U popularnoj tradiciji, Sivrihisar je poznat i kao “grad Nasredin-hodže” (ili Nasrudin hodže). Prema simpatičnom Nasredinu Hodži, satiričnom liku iz srednjovekovnih priča, Sivrihisar je “centar svijeta”.
Nasredin Hodža (Nasreddin Hoca ili Mullah Nasruddin: 1208-1285), bio je istorijska ličnost – filozof, satiričar i sufista, rođen u XIII vijeku, u Sivrihisaru, pred kraj vladavine Seldžuka. Širom Turske, upamćen je kao debeljuškasti čovječuljak sa ogromnim turbanom koji jaše svog magarca, a koji se pojavljuje kao lik u mnogobrojnim anegdotama, dosjetkama i satiričnim narodnim pričama sa obaveznom poukom, gdje ponekad ispada naivan, ali često mudar i lukav. Jedna od najpoznatijih dosjetka hodže, opisana je u priči kada on na neko vrijeme napušta grad kako bi trgovao i sjeda na magarca naopačke, gledajući unazad. Kada su ga pitali zbog čega to radi, njegov prvi odgovor je navodno bio:
“Ko kaže da ja sjedim naopačke? Možda magarac ide naopačke?!”
Zatim je uslijedio novi komentar – da sjedi unazad kako bi odao poštovanje mještanima Sivrihisara, koje napušta i neće vidjeti neko vrijeme.
U ilustracijama priča o Nasrudin-hodži, magarac je uvijek prikazan mali – kako bi se i u vizuelnom smislu od hodže stvorio karikaturalni lik.
Šale Nasrudin Hodže su glavna tema jednog od najstarijih festival u Turskoj, koji se svake godine u julu održava u gradu Akšehiru. u turskoj provinciji Konya. Mnogi su slavni umjetnici i lokalni komedijaši iz Akšehira nastupali kao Nasrudin Hodža na ovom tradicionalnom festivalu.
Teško je i zamisliti Nasrudina Hodžu bez njegovog magarca, koji ima ulogu i u brojnim pričama. Magarac predstavlja bol, nemir i glad. Kroz lik magarca, Nasrudin je htio podučiti ljude toleranciji.
Nasrudin Hodža jednog dana tako htjede nadmudriti seljane koji stavljaju previše tovara na svoje magarce. Uze veliko breme, natovari ga na svoja leđa i uzjaha magarca. Seljani ga upitaše:
“Šta to radiš, hodža? Jašeš magarca, a teret na tvojim leđima?” Hodža odgovori: “Jadni hajvan, po čitav dan i noć me služi, prenosi mene, moje stvari, okreće mi vodenicu. Nakon toliko posla, nisam htio da ga izmorim i ovim tovarom, pa sam ga stavio sebi na leđa.”
Šaljive priče i brze dosjetke Nasrudina Hodže zadržale su se i do današnjeg dana. Iako ih nikada nije zabilježio, još od 13. stoljeća su preživjele kao usmeno predanje. Prva ikada zapisana priča o Nasrudin Hodži pronađena je u djelu “Saltukname”, Ebul Hayr Rumija, napisanom 1480. godine. Riječ je o djelu pisanom sedam godina, u kome je prikupljena turska usmena tradicija. Od 16. stoljeća, priče o Nasrudin Hodži su se našle u knjigama. U Turskoj je objavljeno 12 knjiga na ovu temu, dok ih je u bibliotekama u ostatku svijeta još 68. Danas su priče o njemu prevedene na mnoge svjetske jezike.
Šaljive dosjetke Nasrudin Hodže prešle su granice Akšehira i proširile se na Balkan, Centralnu Aziju, Sjevernu Afriku i Evropu. Mnoge nacije na Bliskom Istoku, Centralnoj Aziji i Dalekom Istoku prihvatile su Nasrudina Hodžu, pod različitim imenima. Priče o Nasrudinu su čak došle i na Siciliju. U BiH je Nasrudin hodža stigao I na film. Godine 1996 snimljen je kratiki film “Nasrudin hodža, koji je sniman u tunelu Vranduk. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON