Pratite nas

Razglednice

Čarobno ostrvo na Jadranu: MOŽETE GA OBIĆI U 600 KORAKA!

Published

on

Tek dva kilometra od ostrva Hvar nalazi se Pokonji Dol, malo ostrvo koje privlači sve veći interes domaćih i stranih turista, a moguće ga je obići u samo 600 koraka.
Pripada grupi Paklenih/Paklinskih otoka, a njegova dužina i širina iznose oko 150 metara. Ova grupa ostrva lokalno se naziva “Škoji”.

“Sa svojih nekoliko stotina metara obale, to ostrvo je kao kakav ukras plavetnila i jedan od omiljenih motiva umjetnika koji se nađu na Hvaru. Pokonji Dol mnogim je nautičarima početak rute na putu prema Korčuli, Lastovu i Mljetu, ali i svjetlo sigurne zavjetrine na povratku. Iako ime može navući na pogrešan trag pa neko može pomisliti da naziv duguju paklenoj vrućini, odgovor je u borovoj smoli – paklini. Ta se smola koristila kao zaštitni premaz za drvene brodove i čamce”, navodi se na stranici Dnevnika.hr.

Najviši vrh ostrva je pet metara iznad nivoa vode. Toliko je blizu obali Hvara da će vam se, dok šetate ovim susjednim ostrvom, učiniti da Pokonji Dol možete dohvatiti dlanovima.
Ostrvo označava plovni put prema luci Hvar i Paklenom kanalu, a na njemu se nalazi svjetionik koji je izgrađen daleke 1872. godine.

U ovoj dvospratnoj kamenoj kući nalazi se četvrtasti kameni toranj u kojem se nalazi svjetlost svjetionika. U kućici su nekada boravili svjetioničari, ali je danas automatizirana te je omogućeno daljinsko upravljanje. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Nekad “ostrvo zmija”, a danas “ostrvo ptica: ZNATE LI GJE SE NALAZI CRNOGORSKI ALKATRAZ?

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending