Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Čajevi za bolju funkciju žuči: KAKO PRIPREMATI NAPITKE OD PAPRATI? (Recepti)

Published

on

Slatka paprat (lat. Polypodium vulgare) je veoma rasprostranjena biljka koja u skupinama raste na vlažnim i sjenovitim mjestima, u šumama i na kamenitim obroncima.

Okus paprati u prvom trenutku je slatkast, zahvaljujući čemu je i dobila ime. No, nakon par trenutaka, okus postaje opor i gorak. Brojni autori su zabilježili da se za njena ljekovita svojstva paprati znalo još u antičko doba, kada se korijen koristio kao sapun, a listovima su se omotavali lako kvarljivi plodovi da bi se sačuvali od truljenja. U srednjem vijeku, paprat se kao lijek neopravdano potiskuje iz kućne apoteke, a neki tvrde, pak, da se povukla u “ilegalu”.

Donosimo vam recapture od paprati za bolesnu žuč.

Čaj protiv upale žučne kese
Uzeti: 20 g slatke paprati, 20 g kantariona, 20 g divlje nane, 20 g rosoposa, 20 g muške i ženske bokvice, 20 g korjena čička, 20 g bobice smreke, 20 g imele, 20 g kunice.

Biljke usitniti i pomiješati. U posudu staviti 5 g mješavine i preliti litrom ključale vode, poklopiti i ostaviti da se ohladi. Hladan čaj procijediti i popiti.

Čaj protiv slabe funkcije žuči
Uzeti: 40 g korjena slatke paprati, 40 g sjemena čička, 40 g sjemena lana, 40 g sjemena hmelja, 40 g korijena koprive, 40 g cvjetova i listova kunice, 40 g cvjetova i listova kantarije muške.

Laneno sjeme samljeti ili stucati. Druge trave jako usitniti i smiješati. U 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine i kuhati poklopljeno 2 minute. Kada se čaj ohladi, procijediti ga u bocu i piti po 1 dcl prije i poslije jela. Iza svih napitaka uzeti po malu kašičicu maslinova ulja. Ulje se može pomiješati s hranom. Preostalu količinu čaja piti između obroka umjesto vode.

NAPOMENA: Trudnicama se ne preporučuje uzimanje čaja sa slatkom paprati, jer može da izazove pobačaj. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

BOLOVI U ŽUČI: Pijte ujutro natašte ovaj pripravak!

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending