Pratite nas

Zanimljivosti

Elegantni cvijet uklapa se u svaki prostor: S JAMINOM ĆE MIRISATI CIJELA AVLIJA

Published

on

Postoji više od 200 vrsta različitih samoniklih vrsta jasmina. Na našim prostorima najpoznatiji je obični ili bijeli jasmin, ali po svojim karakteristikama sve je samo ne običan.

Potrebno mu je redovno zalijevanje i godišnje obrezivanje kako bi se poboljšao njegov rast i cvat. Ljubitelj je sunčanih gredica i balkona, ali osim spomenutog obrezivanja ne zahtijeva posebnu brigu.
Jasmin može narasti do metar i pol, a kada cvjeta, to je obično u skupinama od tri do pet cvjetova. Krasi ga jak, slatkast miris, a cvjeta tokom maja i juna.

KAKO UZGOJITI JASMIN?

Ako ste svoje vrtove ili balkone odlučili da uljepšate jasminom, birajte osunčana i topla mjesta. Ako živite u području mediteranske klime, možete ga posaditi na gredice, ali u kontinentalnim krajevima preporučuje se sadnja u tegle koje tokom zime možete skloniti. Naime, jasminu smetaju mraz i hladni vjetrovi, a snijeg može da mu ošteti listove.

Jednom kada ga posadite, nastojte da što duže ostane na tom mjestu. Ako se naglo promijeni njegovo stanište, s osunčanog prostora ode u mračniji, biljka će doživketi šok, a to će se vidjeti u obliku mrlja na listovima.

Nakon što se jasminovo cvjetanje završi, obvezno ga treba obrezati kako bi iduće godine mogao dati mirisne i lijepe cvjetove.

Zanimljivo je da tokom zimskih mjeseci lišće mijenja boju, pa tako listovi jasmina postaju crvenkasti.

OGRADA OD JASMINA
Bijeli jasmin pripada biljkama penjačicama. Vrlo se lako i brzo omota oko oslonca pa je zato idealan za stvaranje “ograde” na balkonu koja će vas štititi od pogleda komšija.
Dodate li tome nekoliko jastučića, koktel i lampice, najmirisnija i samo vaša oaza biće vam nadohvat ruke. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Jedini cvijet koji cvjeta noću: MIRISNA I OPOJNA “NOĆNA FRAJLA”

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending