Pratite nas

Zanimljivosti

Elegantni cvijet uklapa se u svaki prostor: S JAMINOM ĆE MIRISATI CIJELA AVLIJA

Published

on

Postoji više od 200 vrsta različitih samoniklih vrsta jasmina. Na našim prostorima najpoznatiji je obični ili bijeli jasmin, ali po svojim karakteristikama sve je samo ne običan.

Potrebno mu je redovno zalijevanje i godišnje obrezivanje kako bi se poboljšao njegov rast i cvat. Ljubitelj je sunčanih gredica i balkona, ali osim spomenutog obrezivanja ne zahtijeva posebnu brigu.
Jasmin može narasti do metar i pol, a kada cvjeta, to je obično u skupinama od tri do pet cvjetova. Krasi ga jak, slatkast miris, a cvjeta tokom maja i juna.

KAKO UZGOJITI JASMIN?

Ako ste svoje vrtove ili balkone odlučili da uljepšate jasminom, birajte osunčana i topla mjesta. Ako živite u području mediteranske klime, možete ga posaditi na gredice, ali u kontinentalnim krajevima preporučuje se sadnja u tegle koje tokom zime možete skloniti. Naime, jasminu smetaju mraz i hladni vjetrovi, a snijeg može da mu ošteti listove.

Jednom kada ga posadite, nastojte da što duže ostane na tom mjestu. Ako se naglo promijeni njegovo stanište, s osunčanog prostora ode u mračniji, biljka će doživketi šok, a to će se vidjeti u obliku mrlja na listovima.

Nakon što se jasminovo cvjetanje završi, obvezno ga treba obrezati kako bi iduće godine mogao dati mirisne i lijepe cvjetove.

Zanimljivo je da tokom zimskih mjeseci lišće mijenja boju, pa tako listovi jasmina postaju crvenkasti.

OGRADA OD JASMINA
Bijeli jasmin pripada biljkama penjačicama. Vrlo se lako i brzo omota oko oslonca pa je zato idealan za stvaranje “ograde” na balkonu koja će vas štititi od pogleda komšija.
Dodate li tome nekoliko jastučića, koktel i lampice, najmirisnija i samo vaša oaza biće vam nadohvat ruke. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Jedini cvijet koji cvjeta noću: MIRISNA I OPOJNA “NOĆNA FRAJLA”

Razglednice

Misterija na pustom ostrvu: DA LI BISTE PRESPAVALI OVDJE? (Video)

Published

on

U vrijeme kada život u gradu može da bude iscrpljujući, mnogi sanjaju o povlačenju u mir i osamu. No, za one koji traže ekstremnu samoću, postoji jedno posebno mjesto: izolovana kuća na osrtvu Elidej u arhipelagu Vestmanejar na jugu Islanda. Ovo osamljeno imanje, jedini objekt na nenaseljenom osrtvu, godinama intrigira posjetioce i pokreće brojne teorije zavjere.

Smještena usred Elideja, mala bijela kuća izazvala je razne mitove – od toga da je utočište u slučaju zombi apokalipse do priča da je pripadala islandskoj pjevačici Bjork ili da je koristi tajnovita vjerska sekta. Ipak, istina je daleko prizemnija: kuću je u 1950-ima izgradilo Udruženje lovaca Elidej kao utočište za lovce na pafine, što je legalna praksa na Islandu i Farskim ostrvima.

Iako je napuštena i bez stalnih stanovnika, kuća je privukla brojne avanturiste. Među njima je bio i popularni jutjuber Rajan Trahan, koji je 2021. dokumentovao svoj jednodnevni boravak na ovom usamljenom mjestu. Dolazak do ostrva nije bio jednostavan: nekoliko brodova, uključujući manji čamac koji je vozio kroz maglu i nemirno more, te uspon uz pomoć užeta kako bi se popeo na obalu, učinili su njegov put pravom pustolovinom.

Sam interijer kuće odiše jednostavnim, rustičnim ugođajem, a krase je drveni podovi i zidovi, logorska peć i primitivna oprema. Kuća nema struju ni unutrašnju vodovodnu mrežu, ali ima sistem za prikupljanje kišnice koji napaja saunu, što je jedno od rijetkih luksuznih obilježja ovog izolovanog doma. Iako izgleda napušteno, kuća je zabilježila više od 11.000 posjetilaca tokom svoje 70-godišnje istorije, prema podacima iz knjige posjetilaca.

Elidej ima bogatu istoriju – u prošlosti su na njemu živjele porodice koje su se bavile ribarstvom i stočarstvom. No, u 1930-ima, stanovnici su napustili ostrvo u potrazi za boljim životnim uslovima na naseljenijim područjima. Danas je posjeta kući moguća samo uz dozvolu Udruženja lovaca Eldej, koje je i dalje vlasnik imanja. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending