Tiroida (štitnjača), najveća endokrina žlijezda u ljudskom organizmu, smještena je na prednjoj strani vrata, između grkljana i gornje ivice grudne kosti i ima oblik štita ili leptira. Njena glavna funkcija jeste sinteza, deponovanje i izlučivanje homona (tironin T3, tiroksin T4 i kalcitonin), koji su neophodni za rast i razvoj, a imaju važnu ulogu i u razmjeni materija i hemijskim procesima u organizmu, te regulišu metabolizam – pospješuju sintezu bjelančevina, povećavaju minutni volumen srca, ubrzavaju razgradnju holesterola i smanjuju nivo masnoća u krvi.
Svaka promjena u lučenju tiroidnih hormona odražava se na zdravlje i izaziva određene tegobe. Najčešći poremećaj u funkciji štitnjače jesu smanjeno lučenje (hipotireoza) i pojačana proizvodnja (hipertireoza) hormona štitne žlijezde.
Smanjeno lučenje hormona najčešći je poremećaj u samoj žlijezdi ili u višim strukturama mozga (hipofiza, hipotalamus), koje kontrolišu njen rad. Najčešći uzrok primarne hipotireoze je hronični autoimuni tiroiditis (Hašimoto sindrom) koji je posljedica oštećenja ćelija štitne žlijezde imunološkim mehanizmima (odbrambeni sistem tijela napada sopstveno tkivo). Tada može doći do povećanja (gušavost), smanjenja, a u nekim slučajevima i atrofije štitne žlijezde.
Kao posljedica prekomjernog lučenja hormona štitne žlijezde javljaju se nervoza, uznemirenost, nesanica, pretjerano znojenje i slabo podnošenje vrućine, ubrzan rad i lupanje srca, malaksalost, gubitak težine (bez obzira na pojačan apetit), opadanje kose, nepravilan menstrualni ciklus, tečne stolice, učestalo mokrenje, sterilitet… Karakteristični simptomi su i smanjena oštrina vida i iskolačene oči.
Liječenje zavisi od stadijuma oboljenja, a podrazumjeva primjenu antitiroidnih lijekova, radioaktivni jod (lijek izbora za osobe srednjih godina i žena koje nisu trudne – uzima se oralno u manjim dozama), a u nekim slučajevima pribjegava se hirurškom zahvatu. Osim toga, pacijentu se po potrebi prepisuju i lijekovi za smirenje.
Narodna medicina nudi brojne recapture. Mi smo izvodijili ovu sa ivanjskimo cvijećem i preslicom, koja regulišu rad štitne žlijezde, te obloge od iglica jele
Ivanjsko cvijeće i preslica regulišu rad štitne žlijezde
Pomiješati po 40 g ivanjskog cvijeća i preslice, po 20 g nevena, rusomače, koprive i žalfije i po 30 g jagorčevine, gaveza i crvene djeteline, pa kašičicu mješavine preliti sa 2,5 dl prokuhane vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 2 minuta. Procijediti i piti 3 šolje čaja dnevno.
Oblog od iglica jele
Kuhati 4 kašike sitno isjeckanih iglica jela u 5 dl vode oko 5 minuta, pa ostaviti da se ohladi. Procijediti i natopiti pamučnu krpu pa priviti na štitnu žlijezdu, a vrat umotati šalom. Držati preko noći. Postupak ponavljati svako veče tokom dvije nedjelje. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
https://najportal.ba/stitna-zlijezda-narod-kaze-da-nema-boljeg-lijeka-od-orahovace/