Razglednice
Pjesnik Ismet Suljić: MALO SE NAPIJEŠ VODE “AVDIĆKUŠE” I ODMAH DOBIJEŠ ŽELJU DA LJUBIŠ MLADO!
U srcu pitomog sela Ahimbašići, koje pripada Općini Doboj Istok, ugnijezdila se jedna od najčuvenijih česama nadaleko poznata kao Avdićkuša. Kako se ovo graditeljsko zdanje, koje pripada starijoj gradnji, kroz prošlost dograđivivalo i obnavljano pouzdano se ne zna ni godina granje i ni jezin prvi graditelj, iako je po nazivu Avdićkuša može naslutiti da je djelo graditelja iz ovdašnje čuvene porodice Avdić.
Bilo kako bilo, ali je česma i ukras i ponos seoceta Ahimbašići. Lijepo to kaže Ismet Suljić, ovdašnji poznati pjesnik i misionar kulture, „Da Avdićkuša zna pričati ispričala bi nam takve tajne kakve su se mogle čuti u bagdadskim pričama o ljubavi.“
Po kazivanju ovog pjesnika, koji je napisao pregršt knjiga koje se tiču života ovdašnjih čestitih ljudi, Avdićkuša je bila i ostala mjesto okupljanja mladih. Uz žubor česme i čekanje na red da se natoče ibrici i testije vodom, rođene su velike ljubavi, ali kako to obično biva „kad srce razum vezuje“, događale su se i „ljubavne svađe“, pa i „handžari su se potezali iz ljubomore“, baš kao upjesmi legendarnog Radeta Jovanovića „Kad sretneš lijepu Hanku“, zbog čije ljepote se lila i momačka krvca. Ismet kazuje:
“Obični bi se mladež okupljala iza akšama, ašikovlo bi se i sevdisalo dokasno u noć, a, bome, zapjevalo i zasviralo uz saz . šargije, dvojnice, frulu, violine i ine tradicionalne instrumente.
U nastavku Ismet priča:
“Kako sam se u Ahimbašićima rodio od malih nogu sam slušao priče o česmi čija je bistra i hladna voda žuborom prizivala mlade i lijepe cure i ašiklije. Nisam jednom bio svjedokom kada bi djevojka pod okriljem noći utekla sa momkom u drugo selo. U taj vakat krale su se cure, o čemu svjedoče i neke moje pjesme iz pjesničkih knjiga zapisane u ranoj mladosti.
Bila su to lijepa i nezaboravna vremena, kada se u Mjesnoj zajednici Klokotnica živjelo duže, sretnije i zdravije. Danas je samo ova česma nijemi svjedok tog lijepog vremena. Avdićkuša napaja žedne i svojim „klokotanjem“,podsjeća na vrijeme lijepog i lagodnog života. Ko zna, možda je baš zbog „klokotanja“ brojnih izvora Mjesna zajednica Klokotnica dobila ime. Pa i neka nije tako, ovo džennetsko lijepo mjesto nadaleko je poznato po izvorima naajzdravije vode.
Ljekovita svojstva
Po vjerovanju mještana pa i našeg sagovornika, ova voda ima i ljekovita svojstva: otvara apetit za jelom, olakšava probavu, a po nekima ima svojstva afrodizijaka.
„Pihneš je, i namah dobiješ volju da voliš i ljubiš mlado “ – reče jedan momčina u šali, ali i ozbiljno dodade: „ studen osjetiš u čelu i kada je pihneš s ljeta. Helem, hladnije i zdravije vide nadaleko nema!“ (Naj portal/M.Smajlović)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON