Pratite nas

Zanimljivosti

Naobični razlozi za razvode: OSTAVILA GA KAD JE SAZNALA DA NE MOŽE ZASPATI DOK NE PODOJI MAJKU

Published

on

Razlozi za rastavu braka mogu biti sitnice poput dnevnih navika koje vas nerviraju kod bračnog partnera, ali i veliki problemi, kao što je spoznaja da vam partner ili partnerka ima dijete za koje niste znali.

Ekipa BuzzFeeda pitala je brakorazvodne advokate među svojim čitateljima da podijele najbizarnije razloge zbog kojih su se parovi rastajali, a neki od njih mogli bi vas ostaviti bez riječi.

1. “Moja klijentica se razvela od muža jer je on insistirao da povedu njegovu majku s njima na medeni mjesec. Razlog? Majka ga je i dalje dojila. Da, muža, odraslog čovjeka je i dalje dojila.”

2. “Poznavao sam par koji se rastao nakon što je žena zatekla muža kako utrljava fekalije njihove bebe po cijelom svom tijelu.”

3. “Jedan je klijent ostavio suprugu jer ju je zaprosio jedan od onih turskih prinčeva iz internetskih prevara. Ona je pala na to, htjela mu dati veliku sumu novca, preseliti se u Tursku i udati se za njega.”

4. “Jedna od mojih koleginica s posla razvodila se sedam puta. Jednom je ostavila muža jer je prezgodan pa mu zbog toga ne može vjerovati da će ostati vjeran. Od drugog se razvela jer joj je donio pogrešnu vrstu hot-doga, ne onu po koju ga je poslala.”

5. “Tip se htio razvesti od supruge jer je ona stalno ostavljala mrlje od fekalija u WC šolji.”

6. “Sestra moje frendice je isključiva vegetarijanka. Jednom joj je muž podvalio meso i ribu umjesto vegetarijanske zamjene za tu hranu. Kad je saznala, razvela se od njega.”

7. “Frendica je ostavila muža jer je u njegovom mobitelu pronašla poruke u kojima vrijeđa i blati njene pse u razgovoru sa svojim prijateljima.”

8. “Mama mi je rekla da je kap koja je prelila čašu u njenom braku s mojim ocem bila kad je saznala da on troši oko 100 KM sedmično u Starbucksu.”

9. “Tip se razveo od žene jer ga je svako jutro pitala kakvu kafu pije, i tako sedam godina.”

10. “Muž je htio razvod jer je supruga i dalje nakon velike nužde brisala stražnjicu njihovom zdravom tinejdžerskom sinu.”

11. “Ostavila ga je kad je saznala da ima dijete za koje joj nikad nije rekao.” (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending