Pratite nas

Zanimljivosti

Obratite pažnju: KAKO BILJKE ŠALJU SIGNALE DA IMAJU PREVIŠE VODE?

Published

on

Različite sobne biljke imaju različite potrebe za vodom. Sukulenti, na primjer, vole suhu zemlju dok paprat žudi za vodom.

Previše ili premalo vode neke će biljke ubiti pa budite oprezni i pratite kako izgledaju jer, one će vam same ‘reći’ da nešto ne radite kako treba. Pretjerano zalijevanje može prouzročiti truljenje korijena, a kad je korijen posve uništen, tad vašoj biljci više nema spasa. Stoga, važno je reagirati na prve znakove upozorenja koje vam vaša biljka šalje. Postoji pet znakova da biljkama dajete više vode nego je potrebno:

1. Tlo je uvijek mokro na dodir
Zemlja u kojoj je cvijeće na prvi se pogled može učiniti suhom, ako gledate samo površinu. Međutim, gurnete li prst u nju i osjetite da je iznutra vlažna, nema potrebe ulijevati vodu jer biljka još nije potrošila svu vlagu od vašeg posljednjeg zalijevanja. Također, imajte na umu da biljke uvijek, ali baš uvijek, moraju biti u teglama koje imaju rupe na dnu kako bi višak vode mogao izaći.

2. Listovi su žuti
Žuto lišće jedan je od glavnih znakova prekomjernog zalijevanja, no listovi znaju požutjeti i ako biljka nema dovoljno vlage. I u ovom slučaju će vam test prstom otkriti pravu istinu – ukoliko je zemlja iznutra vlažna, tad su listovi žuti zbog previše vode, a ako je suha i rahla ispod površine, tad vaša biljka žudi za malo vode.

3. Stabljika je mekana
U tom slučaju svakako odmah prestanite sa zalijevanjem jer je biljka na rubu truljenja. Mekana i pomalo gnjecava stabljika siguran je znak da joj više neće biti spasa nastavite li joj davati vodu.

4. Listovi imaju smeđe rubove ili mrlje
Ponekad, ako lišće uzima previše vode, njegove stanice postaju prezasićene vlagom i pucaju, a to pak uzrokuje stvaranje smeđih mrlja. No, i u ovom slučaju tamne mrlje na lišću znaju ukazivati na manjak vode pa provjerite kakva je zemlja iznutra – suha ili vlažna.
“Smeđa boja po rubovima lišća obično upućuje na premalo vlage dok mrlje u sredini lista često signaliziraju prekomjerno zalijevanje”, kaže Rebecce Bullene, cvjećarka iz SAD-a.

5. Tlo privlači kukce
Komarci i drugi kukci obožavaju vlažno tlo pa ukoliko primijetite da se motaju oko vaših biljaka, možda je vrijeme da smanjite doživljaje s vodom i zalijevanjem.

“Bilo koju sumnju na možete potvrditi nježnim vađenjem biljke iz tegle i protresanjem. Tad pogledajte kako korijen izgleda. Ako je problem u prekomjernom zalijevanju, korijenje će na dodir biti gnjecavo i izgledat će tamnije, Također, tlo takve biljke može ispuštati čudan kiselkast miris zbog bakterija koje vole vodu i razmnožavaju se oko korijena”, savjetuje cvjećarka.

Kako spasiti biljku?
Ukoliko ste sigurni da vaša biljka umire zbog previše vlage, svakako uklonite mekane i oštećene dijelove korijena pa biljku odmah presadite u novu, suhu zemlju.
Potom je stavite na osunčano mjesto s dobrim protokom zraka i ne zalijevajte je neko vrijeme.

Kad vidite da se oporavila, a to bi se trebalo dogoditi za nekih sedam dana, počnite je pomalo zalijevati, ali ne nikako s količinama vode kao prije.

Uvijek joj je bolje dati premalo nego previše vode. Također, prije svakog zalijevanja obavezno napravite test prstom – gurnite ga u zemlju i zalijete samo ako je zemlja iznutra posve suha.

“Moj savjet je da, svaki put kad nabavite neku novu biljku, dobro se raspitajte što ta biljka voli – koliko svjetlosti, kakvu zemlju, koliko često je treba zalijevati i s kolikom količinom vode”, napomenula je cvjećarka. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Oporavlja i uvelo cvijeće: OVO JE SUPER PRIRODNO ĐUBRIVO ZA BILJKE

Zanimljivosti

VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi

Published

on

Edin s našim novinarom Batom Šišićem

Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.

Osmijeh od uha do uha

Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.

Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.

– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.

Njihovo dijete

Kako su te prihvatili stariji taksisti?

– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.

 

Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.

– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.

Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.

– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.

Student Informatike

Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?

– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.

Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:

– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.

Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?

– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.

Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.

Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending