Razglednice
Ako imate debeo novčanik i ne strahujete od nacionalista: OSTRVO LASTOVO JE IDEALNO ZA LJETOVANJE IZ SNOVA
Bijeg od gužvi, skrivene i puste plaže, okruženje kojim dominiraju zvukovi prirode za mnoge su odlučujući elementi kada biraju mjesto na kojem će provesti godišnji odmor. Ako razmišljate o takvim mjestima na Jadranu, naš prijedlog je ostrvo Lastovo, koje zadovoljava tražene kriterije: mnogo nedirnutog zelenila i čiste prirode, izolirane puste plaže i oaza savršenog mira i tišine, a posjetiteljima nudi mnogo više od ležanja na suncu.
O cijenama nećemo, ali ako je suditi po informacijama koje stižu sa terena – paprene su. Uz to, za stanovnike BiH i Sibije ulazak u Hrvatsku, pa makar to bio i odlazak na odmor, postoje posebni “covid uslovi”.
Ipak, ako odlučite da na granici pokažete covid test ili potvrdu o vaksinisanju, koje imaju rok trajanja I cijenu u aričnoj državi, opredlažemo da odete na Lastovo.
Zbog svoje pozicije i udaljenosti od kopnenog dijela Jadrana, a dijelom i zbog istorijskih okolnosti, Lastovo je ostrvo kojeg je zaobišao masovni turizam. Ta je činjenica omogućila očuvanje netaknute prirodne ljepote, čistog mora te kulturnih znamenitosti, spomenika i jedinstvene arhitekture.
Za razliku od mnogih drugih turističkih lokacija, Lastovo se nije prepustilo trendovima apartmanizacije nauštrb okoliša nego je zadržalo intimnu atmosferu i ekološki osviješten pristup turizmu. To je prepoznato na svjetskom nivou, pa je tako Svjetska organizacija za zaštitu prirode Lastovo proglasila područjem od posebne važnosti za očuvanje ukupne bioraznolikosti Sredozemlja. Važnu ulogu u tome imali su i žitelji Lastova koji generacijama njeguju lokalne tradicije i način življenja, što ovo ostrtvo čini još privlačnijom destinacijom za opuštanje.
Smješteni na samom jugu Hrvatske, Lastovo ima ugodnu mediteransku klimu s mnogo sunčanih dana i vrlo malo kiše tokom ljetnih mjeseci, pa teško da će vam boravak na ostrvu pokvariti loše vremenske prilike. Razvedenu obalu Lastova čini mnoštvo uvala, prekrasne hridi i otočići zbog kojih je omiljen među nautičarima. Svi koji su skloni istraživanju zabačenih plaža ovdje mogu uživati u potpunom miru i privatnosti.
U okviru lastovskog arhipelaga nalazi se Park prirode Lastovo, jedanaesti park prirode u Hrvatskoj, a čak 70 posto Parka čini more. Ponovno zbog izoliranog položaja, podmorje Parka prirode bogato je raznim vrstama riba, rakovima, spužvama i drugim biljnim i životinjskim morskim svijetom, a izdvojiti treba naselja gorgonija i crvenog koralja koja svjedoče čistoći mora i očuvanom morskom ekosistemu.
Za posjetioce koji, osim u pogledu na čisto more i pučinu, vole uživati i u posmatranju noćnog neba, Lastovo je idealna destinacija. Posljednjih godina ostrvo je sve popularnije među astronomima i astroentuzijastima jer na njemu nema svjetlosnog onečišćenja pa su pogledi na zvijezdama osuto nebo iznad Lastova zaista nezaboravan doživljaj.
Kako su prvi znakovi ljudske prisutnosti na strvu vezani uz period kamenog doba, a ostrvo su kasnije naselili Iliri pa nakon njih Rimljani da bi zatim vijekovima bio sastavni dio Dubrovačke Republike, Lastovo ima zanimljivu kulturno-istorijsku baštinu koja svjedoči o samim počecima i razvoju civilizacije na ovim prostorima. Na ostrvu se mogu razgledati iskopine starokršćanske bazilike iz 6. vijeka, a na cijelom ostrvu postoji četrdesetak crkava i kapelica od kojih je najstarija crkva sv. Luke izgrađena u 11. vijeku.
Na Lastovu je svega nekoliko naselja, od kojih je najveće istoimeno mjesto Lastovo. Jedan od zaštitnih znakova njegove srednjovjekovne istorijske arhitekture su kamene porodične kuće iz 15. i 16. vijeka, građene s primjesama renesansne arhitekture s karakterističnim dimnjacima, tzv. fumarima, koji su po svojoj građi i obliku važan dio graditeljske baštine otoka. Kada govorimo o arhitektonskim specifičnostima Lastova, valja spomenuti i „lastovske sulare“, odnosno terase kuća koji su također prepoznatljivi ukras prekrasne ostrvsle arhitekture.
Od svih užitaka koje Lastovo pruža svojim posjetiteljima ne smijemo zaboraviti gastronomiju koja je prožeta tradicijom i bazirana je na sezonskim, lokalno uzgojenim namirnicama i autohtonom kuhinjom. Ovdje posjetitelji obavezno moraju kušati lastovski specijalitet – svježe, netom ulovljene srdelice bačene na gradele, a od domaćih jela na Lastovu svakako treba probati brudet od ugora i carsku murinu na žaru. Kada dođe vrijeme za desert, na ostrvu se svakako treba zasladiti kotenjatom, delicijom poznatom i kao slatko od dunje.
Na ostrvu Lasovo njeguju i dugu maslinarsku tradiciju, a u ovim krajevima običaji su nalagali da se masline ne beru nego skupljaju s tla, a sitni plodovi davali su mnogo prvorazrednog, djevičanskog maslinovog ulja. Na Lastovu se vijekovima uzgajala i vinova loza pa će ljubitelji vrhunske kapljice uživati u bijelom vinu Rukatac, koje se na Lastovu proizvodi i toči od davnih vremena. U pogledu crnih vina, izdvaja se Plavac mali, autohtona sorta koja se savršeno nadopunjuje s morskim specijalitetima u zaokruženu cjelinu i potpuni doživljaj lokalne gastronomije, a ona je uistinu sjajna.. (Naj portalFoto: SHUTTERSTOCK)
PROČITAJTE I OVO:
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON