Skoro neprimjećen Rimski most kod Ivanjice: ZA NJEGOVU GRADNJU KORIŠTENO 30.000 BJELANACA

Na visini od 1.350 metara, na obroncima planine Golije u Srbiji, izvire rijeka Golijska Moravica. Zatim kroz Ivanjičku kotlinu, između planina Čemerno i Mučanj, protiče i kroz Ivanjicu. Na kraju svog toka formira Zapadnu Moravu, zajedno sa rijekom Đetinjom.

U doba turske vladavine ovim prostorima, put koji je prolazio u blizini današnje Ivanjice, bio je izuzetno značajan. Ranije su tuda prolazili karavani na putu za Stambol, a danas se tu krije jedna od znamenitosti ivanjičkog kraja i tog dijela Srbije.

Golijsko selo Kumanica se nalazi u blizini Ivanjice i danas je mjesto, koje često posjećuju avanturisti i ljubitelji prirode. Upravo u ataru tog sela se krije jedan od dva mosta sa odlično očuvanim otvorima. Ispod jednog protiče Golijska Moravica, ispod drugog rijeka Uvac.

Pretpostavka je da most nosi naziv Rimski, jer je tu ranije možda zaista postojao most, koji je bio izgrađen čak u doba rimske vladavine tim prostorima. Međutim, nakon sprovedenih istraživanja, ipak se došlo do zaključka da je most izgrađen mnogo kasnije.

Zbog kombinacije materijala, smatra se da je građen sukcesivno. A kako u velikoj mjeri stil gradnje podsjeća na mostove u carskom gradu Prizrenu, to postoje indicije da je Rimski most izgrađen tokom 15. vijeka.

Iako prilično dobro očuvan, Rimski most u ataru sela Kumanica nadomak Ivanjice nije rabljen u turističkom smislu, pa za njega znaju obično oni, koji su ljubitelji otkrivanja neobičnih destinacija.

Istini za volju, most ničim ne upada u oči na prvi pogled, jer se savršeno stapa u prirodu koja ga okružuje.

U narodnom predanju se može čuti i legenda o gradnji mosta, koja kao i svaka druga legenda, nije dokazana. Prema njoj, kao vezivni materijal za gradnju Rimskog mosta korišćena su jaja. Tačnije bjelanca. I to njih čak 30.000. Ono što se sa sigurnošću zna, jeste da Rimski most spada među građevine, koje su najstarije na području opštine Ivanjica. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

https://najportal.ba/rajski-prizori-taorska-vrela-izviru-iz-pecine/