Pratite nas

Razglednice

Skoro neprimjećen Rimski most kod Ivanjice: ZA NJEGOVU GRADNJU KORIŠTENO 30.000 BJELANACA

Published

on

Na visini od 1.350 metara, na obroncima planine Golije u Srbiji, izvire rijeka Golijska Moravica. Zatim kroz Ivanjičku kotlinu, između planina Čemerno i Mučanj, protiče i kroz Ivanjicu. Na kraju svog toka formira Zapadnu Moravu, zajedno sa rijekom Đetinjom.

U doba turske vladavine ovim prostorima, put koji je prolazio u blizini današnje Ivanjice, bio je izuzetno značajan. Ranije su tuda prolazili karavani na putu za Stambol, a danas se tu krije jedna od znamenitosti ivanjičkog kraja i tog dijela Srbije.

Golijsko selo Kumanica se nalazi u blizini Ivanjice i danas je mjesto, koje često posjećuju avanturisti i ljubitelji prirode. Upravo u ataru tog sela se krije jedan od dva mosta sa odlično očuvanim otvorima. Ispod jednog protiče Golijska Moravica, ispod drugog rijeka Uvac.

Pretpostavka je da most nosi naziv Rimski, jer je tu ranije možda zaista postojao most, koji je bio izgrađen čak u doba rimske vladavine tim prostorima. Međutim, nakon sprovedenih istraživanja, ipak se došlo do zaključka da je most izgrađen mnogo kasnije.

Zbog kombinacije materijala, smatra se da je građen sukcesivno. A kako u velikoj mjeri stil gradnje podsjeća na mostove u carskom gradu Prizrenu, to postoje indicije da je Rimski most izgrađen tokom 15. vijeka.

Iako prilično dobro očuvan, Rimski most u ataru sela Kumanica nadomak Ivanjice nije rabljen u turističkom smislu, pa za njega znaju obično oni, koji su ljubitelji otkrivanja neobičnih destinacija.

Istini za volju, most ničim ne upada u oči na prvi pogled, jer se savršeno stapa u prirodu koja ga okružuje.

U narodnom predanju se može čuti i legenda o gradnji mosta, koja kao i svaka druga legenda, nije dokazana. Prema njoj, kao vezivni materijal za gradnju Rimskog mosta korišćena su jaja. Tačnije bjelanca. I to njih čak 30.000. Ono što se sa sigurnošću zna, jeste da Rimski most spada među građevine, koje su najstarije na području opštine Ivanjica. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Rajski prizori: TAORSKA VRELA IZVIRU IZ PEĆINE

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending