Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ŠTITNA ŽLIJEZDA: Tibetanska vježba koja osigurava povećani dotok krvi u oboljelo mjesto

Published

on

Ova vježba osigurava povećani dotok krvi u oboljelo mjesto, a zahvaljujući tome štitna žlijezda se pročišćava i bolje radi. Vježba se može raditi u sjedećem ili stojećem položaju.

Treba je raditi redovno i često, jer dovodi do poboljšanja stanja štitne žlijezde. Posebno je korisna kod hipotireoze. Kao i kod drugih tibetanskih vježbi, važna je i psihološka komponenta vježbe. Vježbu radite s ljubavlju prema svom organizmu i oboljeloj štitnoj žlijezdi.

PRVI KORAK
Istrljajte dlanove jedan od drugog, da se dobro zagriju. Tople dlanove stavite nježno na štitnu žlijezdu i držite ih tako desetak sekundi.

DRUGI KORAK
Tri puta uzastopno progutajte pljuvačku ili popijte tri gutljaja vode.

TREĆI KORAK
Izdahnite vazduh. Dok izdišete, savijte glavu unaprijed i što jače priljubite bradu uz grudi. Držite tako bradu par sekundi bez disanja. Kad počnete udisati vazduh, dižite bradu prema gore i zabacite glavu na leđa. Zategnite vrat što više. Donju usnu podignite da pređe preko gornje. Ovo radite dok udišete. U ovom položaju zadržite nekoliko sekundi glavu. Kad počnete izbacivati vazduh, ponovo spustite glavu i priljubite bradu na grudi.

ČETVRTI KORAK
Dok vam je brada na grudima, polako okrećite glavu nalijevo, pa nadesno, ne odvajajući bradu od grudi, tako da pritiskate grudi bočnim stranama brade. Na ovaj način radite odličnu masažu štitne žlijezde.

PETI KORAK
Ponovo radite kao kod tački 1, 2, 3, 4. Glava se podiže sa udahom vazduha i spušta s izdahom. I tako u krug, deset puta.

Zašto je važno da štitna žlijezda pravilno funkcioniše?
Hormoni koje luči tiroida, štitna ili štitasta žlijezda, regulišu mnoge procese u organizmu, poput tjelesne temperature, metabolizma, rada srca i funkcionisanja nervnog sistema. Ovi hormoni takođe utiču i na izgled i kvalitet kože i kose. Sve to ovoj maloj žlijezdi smještenoj na prednjoj strani vrata, između grkljana i ključne kosti, daje veliku ulogu u funkcionisanju našeg organizma i zato je treba redovno kontrolisati.

Tiroidna žlijezda luči dva glavna hormona – trijodtironin T3 i tiroksin T4, a problem nastaje zbog njihove premale ili prevelike proizvodnje. U oba slučaja dolazi do brojnih poremećaja u organizmu. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending