Prvi svjetski rat i španska groznica natjerali su u periodu oko 1920. godine cijeli svijet da se ozbiljno zapita u kom smjeru ide planeta i šta će biti sa čovječanstvom.
Mnogi naučnici i proroci su se oglašavali tada govoreći da nas tek čeka pakao i bili su u pravu, ako uzmemo “samo” Drugi svjetski rat recimo.
Nekoliko novina iz Pensilvanije i Bostona objavile su 1. januara 1921. godine šta bi čovjek mogao da doživi za tačno 100 godina odnosno – danas. Predviđanja koja nisu uključivala izjave vidovitih osoba već samo pretpostavke iz iskustva i naučnih dostignuća objavljena su i negdje sačuvana, pa su početkom ove godine ponovo ugledala svetlost dana. Zaprepašćujuće djeluje podatak da su se od 5 najvažnijih pretpostavki oko života u 2021. godini 2 predviđanja i ostvarila! Evo šta su konkretno objavile Večernje vijesti iz Herizburga u Pensilvaniji, tada najčitaniji dnevni list u toj državi:
1. Bićemo gospodari temperature
“Kada se grijanje vrši električnim putem, a ja želim 21 stepen u svom domu, postaviću termostat na 70 i temperatura neće porasti iznad te tačke. Ova temperatura će se ravnomjerno održavati bez obzira na vremenske prilike napolju. Ovo će važiti i za tople dane kada temperatura napolju može biti 32 ili 37 stepeni. Isti električni uređaji će hladiti vazduh. I šta više, održavaće vlažnost vazduha”, pogodio je Čarls Štajmec, inženjer elektrotehnike pojavu klima-uređaja.
2. Kuća će biti centar zabave
“Neće biti potrebno ići u neku zagušenu, slabo provjetrenu salu na muzički koncert. Jednostavno gurnemo utikač u utičnicu, kao što je slučaj sa usisivačem ili stonom lampom, i koncert možemo dovesti u svoje domove. Gledaćemo sve u kući i slušaćemo sve što poželimo. Nećemo izlaziti iz kuća i kad je napolju opasno, svu tehniku imaćemo unutra”, rekao je Štajnmec i najavio na primjer, karantin-zabavu iz 2020. godine.
3. Električna energija pokretaće naše točkove
“Najvažnija svrha podruma danas je zadovoljavajuće mjesto za smještaj peći, snabdijevanja ugljem i pepela. Kod kućne električne opreme ove dvije namjene, kao i mnoge druge od manjeg značaja, eliminišu se. Pa kakvu prenamjenu možemo dati ovom prostoru?
Sa budućim električnim poboljšanjima doći će do promjene u našem transportnom sistemu. Biće više električnih automobila i razvijaće se električni bicikli i tricikli. Zbog svoje jednostavnosti i niske cijene biće dostupni gotovo svima. Naši podrumi će biti mjesto za njihovo čuvanje”.
4. Knjige ćemo stalno čitati, naročito kad smo bolesni
“Do 2021. fonografski princip mogao bi da postane praktično nepogrješiv i najbolje knjige biće reprodukovane u pločama za upotrebu u mnogim različitim stilovima govornih mašina. Tačni tonovi govornika u izgovaranju riječi dramaturga, pjesnika, učitelja, filozofa i romanopisca biće puštani u biblioteci ili salonu svake kuće.
Čitaćemo knjige i kad smo bolesni i kad ne smijemo napolje da izađemo ako se ponovi rat”, najavio je Štajnmec Drugi svjetski rat ali i koronavirus iz 2020. godine.
5. Što brže i što svjetlije!
“Pokretni trotoari i liftovi mogu se naći u gusto naseljenim gradovima, a cijevi mogu da povezuju gradove i da muškarci putuju u njima brzinom koja zaslijepljuje čula. Fotografija u boji biće činjenica i ogromna poboljšanja biće napravljena u filmskim slikama. Plima i oseka mogu da se koriste za napajanje, kao i sunčevi zraci za toplotu i energiju”, rekao je Štajnmec. (Naj portal)