Bez obzira što se nikad prije nisu vidjeli, što sada moraju da žive u tuđoj kući, što imaju mnogo obaveza, djeca jedva čekaju ovaj događaj
“Kada su mi našli muža, nisam ga voljela – ali to nije bilo ni važno jer su oni (roditelji) već izabrali. To su naši običaji – ako vam se ne dopada vaš budući muž, vi ne možete ništa da uradite po tom pitanju. Kasnije ćete naučiti da ga volite,” priča mlada Kasandra i smiješi se dok pere suđe.
Ona se udala prije godinu dana i sada živi suprugom Jašom koji ima dvanaest godina. Žive u zajednici u malom mjestu gdje žive Kalderaški Romi. Ovi Romi žive u Rusiji više do jednog vijeka, čuvajući svoje običaje od zaborava. Iako su njihove pjesme i plesovi uglavnom zaboravljeni, jednog običaja se Kalderaši i dalje drže: vjenčanje malolketnika.
Iako je 21. vijek, Kalderaši u brak stupaju veoma mladi. Dječaci se venčavaju od desete do dvanaeste godine, dok se djevojčice udaju od petnaeste do šesnaeste godine.
Romi Kalderaši stigli su iz Rumunije u Rusiju krajem devetnaestog vijeka. Njihovo ime je izvedeno od rumunske riječi za kotao jer su bili poznati po izradi i prodaji lonaca. Kalderaše ne treba miješati sa takozvanim ruskim Romima, koji u Rusiji žive vijekovima i imaju svoju kulturu.
Kalderaši govore romskim dijalektom sa elementima rumunskog i ruskog jezika, mada i tečno govore Ruski.
Na roditeljima je da pronađu mladu ili mladoženju za svoje dijete i uopšte nije bitno da li se djeca poznaju međusobno. Kalderaški vjeruju da će se djeca na kraju zavoljeti i naučiti da žive u braku.
Za mladu se plaća pozamašan miraz, zlatnicima, u vrijednosti od nekoliko hiljada dolara. U prošlosti je mladoženjia porodica mladoj morala da kupi haljine koje bi ona nosila narednih 10 godina, ali danas mlade više vole da dobiju novac, kako bi same birale sebi haljine koje su moderne.
Tokom romskog vjenčanja, mlada i mladoženja se ne ljube, ne igraju zajedno, pa čak i ne razgovaraju. Ne žuri se jer će imati cijeli život da se upoznaju. Osim toga, pošto su oni još djeca, njihova veza će još neko vrijeme biti platonska.
Mladoženjini roditelji su dobro platili mladu i sada očekuju od nje da bude vrijedna. Prvih nekoliko godina briga o kući i porodici biće glavni zadatak mlade supruge. Poslije će joj biti dozvoljeno da počne da zarađuje novac gatanjem.
Romsko vjenčanje je veliki događaj za cijelu zajednicu: to je obred prelaska u život odrasle osobe, ali je i način zaštite tradicije Kaldaraša. Iako uključuje stupanje u brak sa potpuno nepoznatom osobom i sticanje mnogih dužnosti u mladosti, vjenčanje ostaje jedna od najljepših događaja u životu jednog Kaldaraša, piše rtd.rt.com. (Naj portal)
https://www.youtube.com/watch?v=1H8r1cdnv0Y&feature=emb_logo&ab_channel=RTDocumentary