Pratite nas

Razglednice

“Vidjele” su i kuge i ratove: DRVENA CRKVA – DRAGULJ NORVEŠKE

Published

on

Širom Norveške se može naći mnogo primjera crkava brvnara, ali ona koja se nalazi u Borgundu je definitivno mamac za turiste

Drvena crkva Borgund je smještena u netaknutoj prirodi u selu Borgundu i jedna je od rijetkih preživjelih najstarijih drvenih crkava u Norveškoj koja je sačuvana u srednjevjekovnom stanju. Izgrađena je oko 1180. godine i posvećena je apostolu Andrei.

Na prvi pogled izgleda pomalo zastrašujuće, a građena je po klasičnom baziličkom planu, ali isključivo od drva. Krovni okviri su obrubljeni drvenim pločama i krov se pokrivao šindrama u skladu s građevinskim tehnikama koje su raširene u skandinavskim zemljama. Izuzetno je dobro očuvana, što se može vidjeti po ukrasima na krovovima u obliku zmajeva koji su stari 800 godina.Iako je sa spoljašnje strane impresivna, u nju se može i ući.

Srednjovjekovne crkve ovog tipa danas izazivaju čuđenje i oduševljenje, ali nekada su bile normalna pojava u sjeverozapadnoj Evropi. Norveška ih je brojala oko hiljadu, a neki vjeruju kako je broj i dvostruko veći. Zbog načina gradnje izgledale su kao da je neko postavio krovove jedne na druge, a efekat je pojačan raznim dekoracijama od kojih neke podsjećaju na rogove. Obično su bile smještene u slabije naseljenim mjestima, u dolinama okruženim prelijepim planinskim vrhovima i rijekama.

Nažalost, kada je kuga stigla u Norvešku sredinom 14. vijeka, siromašniji slojevi su se razboljeli ili napustili krajeve u kojima su živjeli. A pošto više nije imao ko da brine o crkvama, veliki broj njih je propao. (Naj portal/ foto: Shutterstock)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending