Pratite nas

Zanimljivosti

Najveće svjetske misterije: MEĐU 10 NAJMISTERIOZNIJIH JEDNA SE NALAZI U BiH

Published

on

Ova mjesta već godinama škakiljaju maštu ljubitelja misterija, a naučnike počesto zbunjuju. Iako o mnogima postoje teorije, nijedna dosad nije definitivno utvrdila njihov pravi karakter.

10. Gobekli Tepe (Turska)

Godine1964. je na ovom brdašcu otkriveno svetište. No tek 30 godina kasnije otkriven je značaj ovog mjesta. Čudni detaljno izrađeni kipovi koji predstavljaju prave ili izmišljene životinje još uvijek predstavljaju misterij za naučnike. Zna se samo da nalazište datira do oko 10.000 godina prije Krista, 6000 godina prije razvoja najstarije poznate civilizacije – sumerske.

9. Baltičko more

2011. je sonar lovaca na blago pronašao neobičan objekt na dnu mora. Objekt je 18 metara dug, u obliku tanjura, a za njim se “vuče” trag dug 400 metara. Je li riječ o ledenoj strukturi, meteoru ili nečem trećem, još uvijek se ne zna.

8. Visoko (BiH)

Svima nam poznate piramide u Visokom. Još uvijek nije sa sigurnošću utvrđeno jesu li zaista ljudskih ruku djelo.

7. Yonaguni (Japan)

1987. je pokraj ovog japanskog otoka otkrivena nevjerojatna podvodna stjenovita formacija. S obzirom na to da formacija na mjestima tvori prave kuteve, neki vjeruju da je riječ o djelu ljudskih ruku. Naučnici vjeruju da je formacija stara barem 10.000 godina. U to vrijeme bila je na suhom.

6. Belmez de la Moraleda (Španija)

Godine 1971. su se u kući Marije Perreire u mirnom španjolskom selu počele događati neobične stvari. Na podu kuće počela su se pojavljivati lica djece. Maria ih je prala, ali nije ih uspijevala isprati. Kuća je zatvorena, pod nanovo izgrađen, no lica su se navodno ponovo pojavljivala. Kasnije je otkriveno da je kuća sagrađena na groblju.

5. Marijanska brazda

Ovo je najdublje poznato mjesto na svijetu. U njemu se redovito otkrivaju najneobičnije vrste riba. Kako su okeani općenito slabo istraženi, ko zna što se može očekivati jednom kada se ovaj bezdan istraži.

4. Medicine Hat (Kanada)

Kada se na ovo mjesto gleda iz zraka izgleda kao ogromna indijanska glava. Samo čelo je duljine oko 225 metara. Naučnici sumnjaju da nije prirodna, te da ju je neko napravio.

3. Jezero Michigan (SAD) – michiganski “Stonehenge”.

Neobična kamena formacija koja se proteže ispod površine jezera također se procjenjuje na 10.000 godina prije Krista.

2. Hessdalen (Norveška)

Od 1980. godine u ovom selu se redovito pojavljuje tzv. hessdalensko svjetlo. Neki naučnici utvrdili su da je riječ o solidnom letećem objektu.

1. Jezero Vostok (Antarktik)

Ovop je najveće poznato subglacijalno jezero. Široko je 250 kilometara i sadrži ogromnu količinu slatke vode. Procjenjuje se da je ova voda izolirana već najmanje 15 miliona godina što je naučnike navelo na pitanja: kakvi organizmi žive ovdje i je li moguće da su neki organizmi iz davne Zemljine prošlosti preživjeli? (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending