Grad sa hiljadu i jednim prozorom nalazi se na Uneskovoj listi svjetske kulturne baštine. Baš kao i Đirokastra, Berat se nalazi na spisku izuzetno dobro očuvane otomanske arhitekture, i nećete pogriješiti ako Berat upišete na svoje turističke mape.
Na jugu Albanije se nalazi po mnogima možda i najljepši grad ove zemlje Berat. Ovaj dobro očuvani nekadašnji otomanski grad neki čak smatraju i jednim od najljepših na Balkanu, i njegov glavni adut ne leži samo u arhitekturi grada, već i u njegovoj istoriji, koja je tu arhitekturu i stvorila, piše Tumagazine.
Kroz istoriju Berat je imao važan strateški položaj, počevši od 6. vijeka p. n. e. kada je ovdje živjelo grčko pleme Desaret, preko Rimljana i Vizantije, sve do podjele Rimskog carstva.
Međutim, njegova prava istorija počinje nakon osvajanja od Osmanlija 1450. godine, koji su ovaj gradić držali pod svojom vlašću sve do novijeg doba, pa je njihov trag ovdje najizraženiji i najdublji.
Osim stare tvrđave, u gradu se nalazi i 40 vizantijskih crkava i 30 džamija, što je sasvim dovoljno da se probudi radoznalost putnika.
Njegova kompleksnost i multikulturalnost se vidi na svakom koraku, prije svega u arhitekturi ,zbog koje je 1961. godine prvo proglašen albanskim gradom-muzejem da bi 2008. godine, zajedno sa gradom Đirokastra, bio upisan na Uneskovu listu evropske kulturne baštine.
Grad danas sačinjavaju tri dijela, Gorica, Mangalem i Kalaja. Iznad samog grada nalazi se očuvana srednjovjekovna tvrđava podignuta u 13. vijeku.
Najinteresantnija atrakcija grada su stare kamene kuće sa mnogobrojnim prozorima, zbog čega Berat zovu još i “gradom sa hiljadu prozora”. (Naj portal)