Pratite nas

Razglednice

Mjesto kao iz bajke: UPOZNAJTE “GRAD LIMUNA”

Published

on

Blizu granice sa Italijom, na francuskoj rivijeri smjestio se šarmantni gradić šarenih zgrada i prelijepih plaža koji je često bio “na frontu”. Tek kad se “ušuškao” u francuski zagrljaj, krenulo je sređivanje za turiste. Ipak, i danas još postoje mnogi koji vole Francusku, ali nikada nisu čuli za Menton, što često začudi tamošnje stanovnike.

Menton je jedan od gradova u Francuskoj koji imaju najviše sunčanih dana godišnje, a izlazi na more u obliku predivnih pješčanih plaža. Još sredinom 19. vijeka nanjušili su ga bogate ruske i engleske aristokrate, koji su ovamo dolazili na odmor i terapiju. Vjerovalo se da prijatna klima pogoduje bolesnicima koji su patili od tuberkuloze. Kako su dolazili na duži period, bogataši su izgradili i svoje vikendice.

Grad je tako danas prepun lijepih vila i raskošnih mediteranskih vrtova.Na primjer, “Jardin Serre de la Madone” prostire se na čak šest hektara – poznat je po rijetkim i egzotičnim biljkama sa svih strana svijeta, a srećom po nas, otvoren je za javnost, piše portal Pun Kufer.

Tu su i “Jardin botanique exotique de Menton”, botanička bašta još iz 19. vijeka, kao i “Fontana Rosa”, koju je izgradio španski pisac Visente Ibanjez. Naravno, ima ih još, ali to su najpoznatiji.

Možda zvuči čudno, ali tako je kako je – oni koji su dolazili ovamo često su tu i umirali. Tako je čak i gradsko groblje odraz raskoši koju su uživali za života. Na brdu iznad grada smjestilo se groblje upadljivog izgleda, sa mnoštvom lijepih mauzoleja. Isplati se baciti oko, ako ne baš na groblje, onda na grad koji se odavde pruža kao na dlanu.

Važno je znati kako je Menton gradić čije su ulice često vrlo brdovite, pa koliko god da želite biti “u trendu” i “modno osviješćeni” u Francuskoj, pokušajte to ipak sa nekom ravnom obućom.

Iako je relativno mali, pruža priliku za savršen odmor, a ima i dovoljno sadržaja kao što su muzeji, istorijski važne zgrade, pitoreskne ulice, restorani među kojima se ističe Mirazur sa tri Mišelanove zvjezdice, ali i Festival limuna.

Kad ti život da limune, napravi festival!

Da, dobro ste pročitali. Limun je hit u Mentonu, te imaju i poseban oblik dekorisanja posuđa sa uzorcima limuna, a festival koji se održava sredinom februara u potpunosti je inspirisan limunom.

Naravno, proističe iz potrebe stanovnika, a naročito onih zaposlenih u turizmu, da unesu malo života u grad nakon dugog dosadnog januara. Kako je Menton dugo bio jedan od glavnih izvoznika limuna širomEurope, tako je i karneval posvećen tom citrusnom voću.

Širom grada u to doba niknu ogromne skulpture i makete napravljene od, pogađate – limuna. Prizori su zaista nevjeroatni, pa ako već planirate odlazak, bilo bi šteta propustiti tu neobičnu manifestaciju.

Svaka godina ima svoju temu, a do sada su najpopularniji bili Bolivud, Pinokio, Diznilend, Put oko svijeta za 80 dana… Posjetila ga je i engleska kraljica Viktorija, i to 1882. godine.

Kraljevska preporuka

Kraljica Viktorija se oduševila i preporučila ovaj festival britanskoj eliti. Nešto kasnije, posjetio ga je i sam Vinston Čerčil, koji je odlučio da ga ovjekovječi u slikama (da, bavio se i slikarstvom u slobodno vrijeme). Šon Koneri ga je odabrao za snimanje filma “Nikad ne reci nikad”.

Svega deset posto lokalnog stanovništva još govori svoj jezik: zove se mentonask, a riječ je o posebnom dijalektu koji se uči u školama. Francuski je ipak glavni, a mentonask se koristi u ruralnim dijelovima i selima oko grada.

Na kom god jeziku to rekli, Francuzi, a i svjetski mediji rado će oslovljavati Menton nadimkom “biser Francuske”. Zvanični turistički slogan Mentona je “Moj grad je bašta”. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending