Zanimljivosti
“Ćujte, boga mu, dečki, sedam Srba, a tako dugo zajedno”: TITO SE OVAKO OBRAĆAO ‘SEDMORICI MLADIH’
“Ćujte, boga mu, dečki, sedam Srba, a tako dugo zajedno”: TITO SE OVAKO OBRAĆAO ‘SEDMORICI MLADIH’
Sjećate li se družine iz benda “7 mladih”, koja je decenijama žarila i palila jugoslovenskom scenom. Uspjeli su se održati na sceni 33 godine. Članovi ove grupe istakli su se kao muzičari, ali i kao vrhunski zabavljači koji su radili TV serije “7 plus 7”, “Budite uz nas” i “Cirkus 7 mladih”. Ukupno su snimili programskih sadržaja u trajanju više od 50 sati.
Ambasadori kulture
Ovu sjajnu postavu 1959. godine kada je bljesnula na bini sačinjavali su: “7 mladih” su kroz sve ove godine sačinjavali: Nebojša Dančević, Milutin Vasović, Ljubiša Stošić, Branislav Todorović, Vladislav Vasilić, Zarije Raković, Ljubiša Milić, Jovan Radovanović i Nebojša Kunić U svojoj dugoj karijeri snimila je 30 singlica i više od 10 LP ploča, od kojih jednu u Njemačkoj i dvije u Sovjetskom Savezu.
“Sedmorica mladih” su bili prva jugoslovenska grupa koja je nastupala u Sovjetskom Savezu, poslije Staljinove smrti da otopljava međudržavne odnose. Predstavljali su RTV Beograd na danima Jugoslovenske TV u Lincoln centru u New Yorku. Kao ambasadori kulture bili su oslobođeni služenja vojnog roka tako da su zajedno ostali neprekidno 33 godine. Zvanično su prestali sa radom 1999. godine.
Posljednji nastup ansambl je imao u maju 1991. u Sarajevu. Iste godine ušli su u Ginisovu knjigu rekorda kao sastav koji je 33 godine svirao neprekidno zajedno. Imaju među mnogobrojnim nagradama iz kulture i zvanje “istaknutih umjetnika Jugoslavije”.
Sedmorica mladih
Jovo Radovanović, muzičar, šuomen, šarmer danas ima 83 godine. I dalje je nasmijan. Duhom izuzetno mlad. On se s posebnim zadovoljstvom prisjeća nastupa pred Titom. Bili su njegovi miljenici.
– Tito je bio je bio veseo i komunikativan čovjek. Toliko nas je cijenio da nas je pozvao na večeru u svoju rezidenciju dan prije odlaska na operaciju noge u Ljubljanu. Za stolom su bili samo generali, njegova porodica i mi. Tada smo ga posljednji put vidjeli. Ubrzo poslije toga je umro. I danas mi odzvanja rečenica koju je uputio “Sedmorici mladih”: “Ćujte, boga mu, dečki, sedam Srba, a tako dugo zajedno”! Nad tim bi mogli da se zamisle današnji političari. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON