Pratite nas

Zanimljivosti

Praktični savjeti: KAKO TOKOM ZIME NJEGOVATI CVIJEĆE?

Published

on

Njega se u zimskom priodu znatno razlikuje od njege u toplijim mjesecima, a iskusni cvjećari otkrivaju kako da cvijeće “preživi” zimske uslove
Zimi vazduh usljed grijanja postaje suh, a tokom dana ima i manje svjetlosti. Sve to utiče na biljke, pa im je neophodna adekvatna njega. Evo kojih se pravila cvjećari strogo drže i kako njeguju biljke tokom hladnijih mjeseci:

1. Temperatura
Cvijeću neće prijati ni previše hladna mjesta, ali ni previše visoke temperature. Nagle promjene temperature, takođe neće povoljno uticati na cvijeće. Nikako ih ne držite na mjestima gdje se pravi promaja ili blizu radijatora. Idealna temepratura je ona između 15°C i 20°C. Saksijskim biljkama, u ovom periodu, obavezno skidajte suhe listove kako bi biljka mogla da se razvija. U ovom periodu nije im potrebna ni prihrana. Ovo pravilo važi za sve biljke, osim za ciklame, azaleje i božićni kaktus.

2. Osvjetljenje
Zimi treba voditi računa o potrebama biljaka za prirodnom svjetlošću jer im to u zatvorenom prostoru najviše i nedostaje. Držite ih što bliže prozorima.

3. Vlažnost vazduha
Zbog grijanja, vazuh postaje suh, a to ne pogoduje cvijeću. Koristite osvježivače vazduha, a možete prskati ujutu i uveče biljke vodom.

4. Zalivanje
Sobne biljke bolje podnosi suhu zemlju, nego natapanje vodom. Tokom zimskog perioda nema potrebe da se zaliva svakodnevno. Treba sipati vode, tek toliko da zemlja ne bude potpuno suha. S druge strane, one biljke koje cvjetaju zimi trebalo bi zalivati na svaka dva do tri dana.

5. Presađivanje
Biljke su sada u fazi mirovanja, te se ne preporučuje presađivanja. Međutim, ako baš neku biljku želite da presadite u drugu saksiju, obavezno nabavite novu zemlju, ali i saksiju veću od prethodne. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending