Naj recepti
Jesenja poslastica: JABUKE U ŠLAFROKU (RECEPT)
Jabuke i cimet su poput službene arome jeseni, a jedan od deserta koji su sinonim za jesenje dane definitivno su pohovane jabuke, poznatije kao jabuke u šlafroku. Ime su dobile po tijestu koje im služi kao ogrtač, odnosno šlafrok (njemački izraz za kućni ogrtač), a – poznate po jednostavnosti – bile su na meniju baka i mama.
Jabuke u šlafroku sigurno će vas podsjetiti na djetinjstvo i zadovoljiti želju za slatkim i odličan su izbor uz šoljicu toplog čaja. Služe se tople, ali su jednako ukusne i hladne. Najbolje je da za izradu ove tradicionalne poslastice koristite kiselkaste jabuke, ali nema prepreka za pripremu ako pri ruci imate i one slatke.
POTREBNI SASTOJCI: 3 veće jabuke, 2 jaja, 200 g oštrog brašna, 2 velike kašike ruma, 2 dcl mlijeka, 50 g šećera, prstohvat soli, 100 g gustina, 1 dcl ulja za prženje
Razmutite jaja. Dodajte so, šećer i rum pa dobro promiješajte. Ubacite oštro brašno i mlijeko pa razradite pjenjačom da dobijete glatku smjesu bez grudvica. Smjesa mora biti gušća od one za klasične palačinke, odnosno otprilike gusta poput smjese kakva se koristi za izradu debelih američkih palačinki.
Zatim jabuke ogulite i operite. Ako imate odstranjivač jezgra, s njim izvadite sredinu jabuke i zatim je narežite na ploške debljine pola centimetra. Ako nemate odstranjivač, narežite ih odmah na ploške, a zatim jednostavno nožićem odstranite tvrdu sredinu s košpicama.
Tako pripremljene jabuke uvaljajte u gustin. U dubljoj tavi za prženje zagrijte ulje na srednje jakoj vatri. Za razliku od klasičnog pohovanje gdje je potrebno više masnoće, ovdje nije potrebna velika količina. Plošku jabuke umočite u smjesu, malo protresite da se ocijedi višak i pažljivo spustite u tavu. Pržite kratko sa svake strane dok ploške ne poprime zlatnožutu boju.
Stavljajte ih na tanjir obložen papirnim ubrusima kako bi se upio višak masnoće. Prije posluživanja možete po želji posuti šećerom u prahu ili cimetom. (Naj portal)
Naj recepti
Divan ručak: KRMENADLE ZA DESETKU!!! (RECEPT)
Za ovaj ručak vam nije potrebno nikakvo posebno umijeće, ali uz male finese i dodatke ima prste da oližete.
POTREBNI SASTOJCI: 5 vecih krmenadli (oko 1 kg., 1 glavica crnog luka, 5 čehni bijelog luka, 1 goveđa kocka za supu, pola litre vrele vode, 1 dl bijelog vina, od zacina so, biber, lovorov list
ulje, brasno za paniranje
Krmenadlama odstraniti kosti, oprati ih, posusiti ubrusom, istanjiti čekićem, posoliti i pobiberiti. Zatim ih uvaljati u brašno sa graham ili integralnim, da budu malo tamnije) i prziti na ulju u tavi da dobiju lijepu, rumenu boju.
Kada se isprže slagati ih u vatrostalnu posudu poprskanu uljem.Preko krmenadli staviti nekoliko lovorovih listića.
Na istom ulju na kome su se pržile krmenadle, propržiti crni luk isjeckan na rebarca, zatim dodati sitno isjeckan bijeli luk i 3, 4 kašike brašna. U pola litre vrele vode razmutiti sitno izmrvljenu kocku za supu i time preliti luk i brašno u tavi, još malo miješati da se zgusne i malo posoliti.
Preliti krmenadle sosom iz tave, da ih potpuno prekrije sos jer će one tečnost upiti.Poprskati ih vinom. Poklopiti vatrostalnu posudu ili je prekriti alu-folijom i peći u rerni 45 minuta na 180 stepeni, zatim otklopiti i peći još deset minuta otkriveno.
Ako želite, u preliv možete dodati kašičicu slatke i ljute mljevene paprika. Uz krmenadle može se servirati pire krompir, tjestenina, riža…I naravno, salata po izboru…(Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON