Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Urinarne infekcije: UČINKOVITE BILJNE MJEŠAVINE PROTIV BAKTERIJA I EŠERIHIJE KOLI

Published

on

Sigurno ste barem jednom u životu osjetili peckanje pri mokrenju ili težinu i pritisak u mokraćnoj bešici. Kada se jave ti simptomi uglavnom je riječ je o urinarnoj infekciji.

To je vrlo učestala tegoba koja nastaje kada mikroorganizmi koji inače žive u urogenitalnom traktu i crijevima dospiju u mokraćnu bešiku. Više od 90% svih mokraćnih infekcija uzrokuje bakterija ešerihije koli, koja se prirodno nalazi u vašim crijevima.

Simptomi urinarne infekcije su osjećaj pritiska u mokraćnoj bešici, peckanje pri mokrenju, zamućeni urin i krv u urinu, povišena temperatura i bolovi u donjem dijelu stomaka.

Iako krv u urinu nije razlog za paniku, kod svake urinarne infekcije treba da djelujete što prije. Ako previše odugovlačite s početkom liječenja, bakterije mogu dospjeti u bubrege i izazvati veće komplikacije. Tako da ne treba da čekate više od nekoliko dana.

Kada koristite prirodne lijekove za liječenje urinarnih infekcija, veoma je važno da pijete što veće količine vode kako biste kod svakog pražnjenja bešike izbacili što više bakterija. Poznato je da na urinarne infekcije najblagotvornije djeluju biljke kao što su brusnica i uva, a nešto manje poznate su breza i kukuruzna svila, kao i peršun.

Predstavljamo vam 5 prirodnih lekova za lečenje urinarnih infekcija!

Uvin čaj
Od ove biljke, koja ima snažna antibakterijska svojstva, pravi se najpoznatiji čaj za urinarne infekcije – uvin čaj. Važno je da znate da ne smijete da kombinujete uvin čaj s brusnicom, jer brusnica poništava njegovo dejstvo.
RECEPT: Kašičicu sušenih listova uve prelijte s 250 ml proključale vode, ostavite da odstoji 15 minuta, procijedite pa popijte bez šećera. Ovaj čaj pijte tri puta dnevno, uvijek svježe pripremljen. Nemojte da pijete čaj u kontinuitetu duže od 10 dana.

Čaj od brusnice
Poznato je da ove crvene bobice snažno djeluju kod infekcija uzrokovanih tvrdokornom bakterijom ešerihijom koli, a djelotvorne su i kod ostalih upala povezanih s urinarnim traktom. Brusnica sprječava razvoj bakterija u ćelijama mokraćnih kanala nakon čega ih, prilikom mokrenja, izbacujete iz organizma.
RECEPT: U pola litre vode dodajte 30 g brusnica, zakuhajte pa kuhajte dok polovina tečnosti ne ispari. U čaj dodajte 1 kašiku meda pa pijte tri puta dnevno po 1 šolju posle obroka.

Čaj od lišća breze
Lišće breze poznato je po svojim diuretičkim svojstvima. Osim što djeluje kod bakterijskih infekcija urinarnog trakta i kod upale uretre, takođe ublažava kožne bolesti, reumu i čisti krv.

Priprema čaja: Kašičicu osušenih listova breze prelijte sa ½ litre vruće vode, ostavite da odstoji 10 minuta pa procijedite. Pijte po 4 šolje dnevno, između obroka, a nakon svake šolje popijte i po čašu obične vode. Ne preporučuje se srčanim i bubrežnim bolesnicima.

Peršunov čaj
Ovaj vrlo zdrav sastojak svake kuhinje ima učinak detoksikacije, a poznato je i da djeluje kao diuretik, odnosno podstiče mokrenje. Zato ga što češće jedite svježeg ili pripremajte čaj od peršuna (svježeg ili sušenog) kako biste ubrzali liječenje tegoba urinarnog trakta.

Priprema čaja od sušenog peršuna: U šolju vruće vode dodajte 1 do 2 kašičice osušenog peršuna ili korijena peršuna, ostavite da odstoji 10-ak minuta. Pijte po 3 šolje toplog čaja dnevno, poslije obroka.

Priprema čaja od svježeg peršuna: Zakuhajte 1 do 2 šolje vode, pa dodajte 1 šolju svježeg peršuna. Smanjite vatru i ostavite da lagano provri 6 do 10 minuta. Procijedite pa pijte napitak dok je vruć.

5. Kukuruzna svila
Osim što čaj pripremljen od kukuruzne svile rastvara kamenac i podstiče izbacivanje pijeska iz bubrega, snažno djeluje i kod infekcija urinarnog trakta.

Priprema čaja: U 3 dl vruće vode stavite 1 kašiku osušenih niti kukuruzne svile. Kuhajte oko 3 minute, poklopite i ostavite da se ohladi. Pijte po 3 puta dnevno, uvijek ohlađen čaj.

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending