Pratite nas

Zanimljivosti

8 strogih pravila koje žene u Saudijskoj Arabiji moraju da poštuju: KAZNE SU BRUTALNE, A ZBOG OVIH STVARI MOGU I DA IH BIČUJU

Published

on

Saudijska Arabija i dalje jedna od nakonzervativnijih muslimanskih zemalja u svijetu. Iako su se tokom godina neke stvari promijenile, u oboj zemlji žene su i dalje vrlo ograničene u društvenom i političkom smislu.

Ne mogu da se oblače kako žele
U Saudisjkoj Arabiji “dress code” za žene temelji se na konzervativnom čitanju islamskog zakona. Sve žene u javnosti moraju da nose odjeću koja im prekriva cijelo tijelo, a “oblačenje za ljepotu” se smatra ilegalnim.

Ne mogu da se udaju bez dozvole ili iz ljubavi
Žene u Arabiji ne mogu da se udaju bez dozvole muškog čuvara, najčešće oca, a one koje žele da se udaju za strance, za to moraju dobiti dozvolu Ministarstva unutrašnjih poslova. Djevojčice se udaju veoma rano, čak i prije puberteta, zbog čega mnoge prekinu svoje obrazovanje. Nažalost, isuviše rane trudnoće i porođaji uništavaju im zdravlje, a često i umiru na porođaju. Ne postoji starosni minimum za udaju žene.

Ne mogu da učestvuju u sportskim takmičenjima
Saudijci su 2016. godine predložili da se organizuju Olimpijske igre bez žena, a Princ Fahad bin Džalavi al-Saud rekao je da njihovo društvo “teško prihvata da se žene takmiče u sportu”. Te godine su na Olimpijske igre poslali tim od 11 članova, od kojih su četiri bile žene. Saudijska Arabija je prvi put poslala žene da se takmiče na Olimpijskim igrama 2012. godine, a vjerski službenik ih je kasnije prozvao prostitutkama. Morale su da imaju muškog čuvara u pratnji.

Ne mogu da otvore samostalno račun u banci
Žene u Arabiji bez dozvole ne mogu da posjeduju sopstvene bankovne račune. Takođe, sva imovina, pokretna i nepokretna vodi se na muške članove porodice. Uprkos mnogim reformama i pomjeranju granica, procenat zaposlenih žena je svega 17%. Većina žena u Saudijskoj Arabiji ostaje kod kuće da brine o kući i djeci. Ipak, Šerijat ne zabranjuje ženama da rade, sve dok ne zapostavljaju svoje obaveze prema porodici.

Ne smiju da kontaktiraju sa muškarcima koji nisu članovi porodice
Kontakt sa muškarcima koji nisu članovi njihove porodice, ženama u Arabiji je limitiran. U javnosti, uključujući i restorane, postoje “porodične” sekcije i dijelovi koji su rezervisani samo za muškarce. Ovom pravilu se prilagođavaju čak i velike zapadne kompanije, poput Mekdonaldsa i Starbaksa, koji ne žele da gube klijente, pa su svoje radnje prilagodili saudijskom društvu, zbog čega su oštro kritikovani od strane liberalnih društava. Ipak, postoje i mjesta gdje je razdvajanje polova nemoguće, poput bolnica i banaka.

Ne mogu da imaju starateljstvo nad djecom

Kad se žena razvede, što je jako rijetko, starateljstvo nad djecom dobija samo privremeno. Za dječake dok ne napune sedam godina, a za djevojčice dok ne napune devet godina. Ipak, u većini slučajeva, ukoliko do razvoda dođe, djeca ostaju kod oca.

Ne mogu bez dozvole da izvade pasoš
Bez dozvole muškog člana porodice, oca ili muža, ne mogu da izvade pasoš. Takođe, bilo kakvo putovanje unutra i izvan zemlje, takođe ne može da prođe bez pratnje nekog od muških članova porodice.

Nemaju fer suđenje
U Saudijskoj Arabiji se svjedočenje muškarca vrednuje dva puta više nego svjedočenje žene. Takođe, žene imaju pravo samo na polovinu nasljedstva u poređenju s braćom. Na primjer, da bi podnijela tužbu, ženi je potrebno 6 muških svjedoka koji će potvrditi njene riječi. Takođe, suđenje i kazna mogu da se baziraju na plemenskim običajima, a ne na zakonima.

Ukoliko žena iz Saudijske Arabije prekrši tradiciju ili zakon, biće kažnjena i to strašno. Religiozni policajci mogu da kazne ženu čak i za razgovor s nepoznatim muškarcem ili odjeću koja nije napravljena od odgovarajućeg materijala. Bičevanje spada u jednu od najblažih kazni za ženu, a strogi zatvor, pa čak i smrtna kazna veoma su česti. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending