Najtužnija epizoda šehera na Miljacki 5. april 1992 – 5. april 2025
Historija se pobrinula da na godišjicu oslobođenja od fašizma, koje je Sarajevo obilježavalo svakog 6. aprila, u predvečerje tog praznika ‘92. godine, započne nova, najtužnija epizoda šehera na Miljacki.
Najduža opsada
Započelo je granatiranje, grad je opkoljen, četiri godine je ubijan, mrcvaren… Prošlo je od tada 33 godine, a zapisano je da je ovo najduža opsada u modernoj historiji.
Opsada Sarajeva trajala je 1.425 dana, a njegovih oko 350 hiljada stanovnika bilo je izloženo svakodnevnoj vatri pripadnika nekadašnje JNA i paravojnih formacija. A kasnije pripadnika tadašnje VRS, iz skoro svih vrsta naoružanja, s položaja smještenih na okolnim brdima. Tokom opsade je poginuo 11.541 građanin Sarajeva. I danas najteže pada što su agresori koji su divljački opsjedali grad ubili njegovo 1.601 dijete.
Rušili su i osvajali Sarajevo mnogi, ali niko kao tadašnji pripadnici nekadašnje JNA, u kojoj su ostali samo Srbi. Bili su to najteži dani historiji Sarajeva. Trajali su od 5. aprila 1992. godine do februara 1996, kada je zvanično okončana njegova opsada, najduža opsada grada u modernoj historiji.
Dani ponosa
Iako su to bili najteži i najkrvaviji dani od njegovog postojanja, iako je izgubilo na hiljade svojih stanovnika i hiljadu svojih dječaka i djevojčica, to su i dani ponosa jer Sarajevo prvi put nije palo, Sarajevo se nije predalo iako je njemu i državi čiji je glavni grad bio zapisan i određen nestanak.

Za teroriziranje civila u Sarajevu snajperskim i artiljerijskim napadima, uz ostalo, bivši predsjednik RS-a i vojni vođa VRS-a Radovan Karadžić osuđen je na doživotni zatvor. Na istu kaznu zatvora prvostepeno je pred Haškim tribunalom, uz ostalo, za teroriziranje civila u Sarajevu snajperskim i artiljerijskim napadima osuđen komandant VRS-a Ratko Mladić.
U presudama MKSJ-a utvrđeno je kako su jedinice Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a namjerno gađale civile. Sprovodeći tako kampanju terora koja je za cilj imala izvršiti pritisak na vlasti u Sarajevu.
Otvoreni oružani napad oklopnih jedinica JNA i srpskih paravojnih formacija na grad Sarajevo otpočinje u popodnevnim satima 5. aprila 1992. godine. I to napadom i zauzimanjem Centra za obrazovanje policijskih kadrova MUP-a BiH na Vracama.
Granatiranje
Uporedo s ovom aktivnošću, jedinice JNA sinhronizirano preduzimaju više oružanih akcija u gradu. Kao što su pokušaj oružanog zauzimanja objekta “Osmice” u podnožju planine Trebević. Potom tenkovsko granatiranje stambenih zgrada i pješadijski napad na naselje Dobrinja. Neselektivno granatiranje perifernih dijelova grada iz artiljerijskih oruđa. Više pokušaja pješadijskog prodora i ulaska u grad. Otvaranje pješadijske vatre s položaja na Jevrejskom groblju po demonstrantima na Vrbanja mostu…
Artiljerijsko granatiranje perifernih dijelova grada nastavljeno je i tokom noći 5/6. aprila, da bi se isto pojačalo i prenijelo na urbane dijelove grada nakon priznanja Republike Bosne i Hercegovine od međunarodne zajednice kao suverene i samostalne države 6. aprila 1992. godine.
Petog aprila 1992. godine ginu dvojica branitelja u sarajevskoj općini Centar: Jusuf Hasanović i Adnan Arslani. Koji sat ranije u zasjedi u naselju Krtelji, gdje je bila baza Specijalne jedinice MUP-a RBiH, ubijen je policajac Hajraga Kulo. Nihad Halilbegović, jedan od pokretača otpora u Sarajevu i u BiH, detaljno je istražio 5. april 1992. godine, dan koji je on nazvao jednim od najstravičnijih u historiji Sarajeva, doslovno krvavi Bajram.
Suada i Olga
Istražujući početak opsade Sarajeva, Nihad Halilbegović došao je i do podatka da su 5. aprila ubijena djeca Muhamed Borovac (1985), Eldina Galić (1981) i Miralem Granić (1984), a da su ubijeni, potvrdio je i Mirsad Tokača iz Istraživačko-dokumentacionog centra.
Prije no što će biti ubijene Suada Dilberović i Olga Sučić, na Vrbanja mostu je prvo ubijen Muhidin Šabanović. Jedan od očevidaca ubistva Muhidina Šabanovića bio je Aziz Čengić, koji je svjedočio o tome kada su na masu ljudi okupljenih na demonstracijama zapucali pripadnici srpskih paravojnih jedinica.
(Naj portal)
Pročitajte još:
Žene rođene u ovih pet horoskopskih znakova postaju ljepše s godinama
Lepa Brena odgodila koncert za iduću godinu zbog posebnog razloga
Emir Đulović promovirao mini album: Moji planovi su Skenderija i Eurosong
Andreana Čekić tuži Grand: Ne dozvoljavam da niko pomisli da sam ovca
Hoće li Dino Merlin zapjevati na Koševu: Termini se preklapaju sa evropskim utakmicama FK Sarajeva
‘Naj portal’ u Beogradu: ‘Pesmom kroz vreme’ u čast Saši Popoviću